Łemkowskie Jeruzalem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Łemkowskie Jeruzalem

Szkice Jarosława Modzelewskiego

"XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze w 110. rocznicę urodzin Bohdana Ihora Antonycza" - doroczna zbiorowa wystawa w Galerii Chimera, czynna od 30 VI.
Artyści biorący udział w projekcie: Jarosław Modzelewski, Robert Kuśmirowski, Grzegorz Sztwiertnia, Natalia Hładyk, Mateusz Szczypiński, Tereza Barabash, Mychajło Barabash, Agula Swoboda, Krzysztof Maniak, Grzegorz Kozera, Oleksij Khoroshko, Joanna Zemanek

Projekty Łemkowskiego Jeruzalem są wieloetapowymi i złożonymi przedsięwzięciami podejmującymi w swojej idei kluczowy temat poszukiwań własnych korzeni i tożsamości w odniesieniu do skomplikowanej, historycznej i społecznej sytuacji tej mniejszości etnicznej. Projekt od 19 lat jest realizowany przez Zjednoczenie Łemków. Zmieniająca się i rozwijająca z biegiem lat formuła kolejnych edycji „Łemkowskiego Jeruzalem” została rozszerzona o włączenie do grupy artystów pochodzenia łemkowskiego, również twórców spoza tej grupy.

Motywem przewodnim tej edycji projektu „Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze” jest osoba i twórczość Bohdana Ihora Antonycza – ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody. Zasłynął również jako autor folklorystycznych metamorfoz i poetyckich mitów. Jednocześnie artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne – w jego utworach odnajdujemy nieco surrealistycznych obrazów – symboli kapitalistycznego miasta.

kuratorzy: Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek
koordynatorka: Natalia Hładyk