Litografie Witolda Warzywody | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Litografie Witolda Warzywody

fot. materiały prasowe

Wystawa „I love colour. Witold Warzywoda – litografia” - wernisaż 26 IV o godz. 14 w Galerii Grafiki Studenckiej „Pomiędzy” w ASP.
Profesor łódzkiej ASP Witold Warzywoda, od 40 lat zajmujący się litografią barwną, w najbliższy wtorek otworzy wystawę swoich prac graficznych w Galerii Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”.

Wernisaż i spotkanie autorskie będą okazją do poznania jednej z najstarszych technik graficznych, w której odbitkę uzyskuje się z rysunku wykonanego specjalną kredką lub tuszem na wapiennym kamieniu litograficznym.

W pracach Witolda Warzywody barwa występuje w roli równorzędnego partnera dla czerni. „Często użycie koloru wyodrębnia odpowiednie fragmenty i akcentuje ich szczególne znaczenie w kompozycji. Agresywność koloru użytego bez związku z tematem ma przyciągnąć uwagę widzów. To artysta decyduje o nadaniu barwie odpowiedniej funkcji w dziele oraz roli, jaką wyznacza jej we własnej twórczości” – mówi prof. Witold Warzywoda.

Wystawa ukazuje złożony proces tworzenia wielobarwnych grafik, począwszy od projektu poprzez odbitki pojedynczych warstw kolorystycznych z osobno przygotowanych matryc – aż po finalną grafikę.

Witold Warzywoda jest Kierownikiem Pracowni Technik Litograficznych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi. Jego znajdują się w zbiorach ważnych instytucji kulturalnych w Polsce i na świecie, były prezentowane na wielu polskich i zagranicznych wystawach międzynarodowych. Swoje doświadczenia w zakresie druku płaskiego prof. Warzywoda prezentował podczas sympozjów i wykładów na forum ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. na University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy na Uniwersytecie Rzeszowskim.


Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”
budynek główny ASP, II p., pawilon B
Akademia Sztuk Pięknych
  • 26-04-2022 godz 14:00 - 31-05-2022

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny