Łódź kobiet – obrazy uliczne Piotra Jargusza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Łódź kobiet – obrazy uliczne Piotra Jargusza

Fot. materiały prasowe

Sztuka nie powinna być zamknięta w czterech ścianach muzealnych instytucji - to zasada, jaką wyznaje malarz Piotr Jargusz. Cykl jego 20-25 obrazów prezentowany będzie na słupach ogłoszeniowych w przestrzeni Łodzi.
Aktywność artystyczną Piotra Jargusza określić można jako sztukę blisko domu, sztukę w przestrzeni miejskiej, tej najlepiej znanej. Celem twórczości artysty jest rozbudzanie kreatywności jako podstawy do zmian, zmniejszanie dystansu pomiędzy widzem a dziełem, wydobycie ciekawości pozwalającej poznawać nowe doświadczenia, systemy wartości.

Cykl obrazów ulicznych Piotra Jargusza powstał we współpracy z mieszkańcami osiedli i prezentowany będzie w przestrzeni miejskiej. Artysta poświęcił swoje prace kobietom, bo Łódź kojarzy mu się z kobiecością. Obrazy oglądać będzie można przez dwa tygodnie poprzedzające Forum Animatorów Kultury (17-19 IX w Bałuckim Ośrodku Kultury, ul. Limanowskiego 166). W trakcie Forum odbędą się warsztaty prowadzone przez artystę, zaplanowane na 18 i 19 IX 2020.

Piotr Jargusz - malarz, artysta sztuk wizualnych, profesor zwyczajny. Urodził się i mieszka w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Zbigniewa Grzybowskiego, Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej – Wydziału Sztuki UP w Krakowie.
Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 81 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Członek Forum Kraków.

Lokalizacje ulicznej galerii:
 
1. ul. Wigury 2
2. ul. Piotrkowska 168
3. osiedle Manhattan (ul. Piotrkowska/Wigury/Sienkiewicza)
4. Plac Barlickiego
5. ul. Lutomierska/Mokra
6. Wodny Rynek (ul. Nawrot)
7. ul. Żwirki 1b
8. ul. Limanowskiego 152 (Mokra)
9. ul. Limanowskiego 118/120 (Obornicka)
10. ul. Zawiszy/Łagiewnicka
11. Rynek Bałucki 1
12. ul. Inowrocławska 1
13. ul. Lutomierska 111
14. ul. Kasprzaka 28/34
15. Al. 1 maja 76
16. ul. Kasprzaka 111
17. ul. Rzgowska 17a
18. ul. Rzgowska/Lecznicza
19. ul. Włókniarzy 234
20. ul. Kopernika/Łąkowa