Łódzkie reinterpretacje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

Łódzkie reinterpretacje

Galeria ELart przy domu aukcyjnym Rynek Sztuki na wystawie „Łódzkie reinterpretacje” prezentuje obrazy abstrakcyjne Dominika Żyży, inspirowane ikonami łódzkiej architektury lat 60. i 70.
Prezentowane prace są częścią cyklu namalowanego w ostatnich dwóch latach, którego motywem przewodnim jest zreinterpretowanie motywów architektonicznych na płaszczyźnie obrazu poprzez kompozycję i użyte środki wyrazu.

„Dominik Żyża zrealizował prace malarskie inspirowane łódzkim Centralem. Budynek stanowi pretekst do rozwiązań o abstrakcyjnym charakterze, w których autor wykazuje się nieszablonowym wyczuciem kompozycji, koloru i faktury. Są to obrazy, które stanowią rozwinięcie jego wcześniejszego cyklu inspirowanego architekturą lat 60-tych i 70-tych, nagrodzonego na konkursie im. Wł. Strzemińskiego. Swoje prace Żyża realizuje wykorzystując technikę mieszaną, używając między innymi takich materiałów jak cement”.

Tomasz Musiał


Dominik Żyża (ur. 2001 r.) jest artystą plastykiem – malarzem i projektantem ubiorów. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 13 lat, w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Interesował się sztuką i jej historią. Wiedzę z zakresu historii sztuki miał okazję poszerzać biorąc udział w konkursach i olimpiadach artystycznych. W 2018 roku został laureatem XLII Olimpiady Artystycznej w sekcji historia sztuki. Otrzymał także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2018 i 2019. W 2020 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku projektowania ubioru, który ukończył w czerwcu 2023 z tytułem licencjata oraz wyróżnieniem. W czasie trwania studiów doskonalił swoje umiejętności malarskie i rysunkowe. W 2023 roku jego cykl malarstwa, inspirowanego łódzką architekturą, zdobył wyróżnienie jury oraz nagrodę galerii Rynek Sztuki w 40. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne.

wystawa czynna: pon.-pt. 10-18; sob. 10-15
Galeria ELart
  • do 01-12-2023

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wschodnia 69 (wejście od ul.Narutowicza)

Kontakt

czynna:
poniedziałek-piątek 10-18, sobota 10-15