ŁTF i przyjaciele | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

ŁTF i przyjaciele

„70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów - ŁTF i przyjaciele” - wystawa z cyklu "Konfrontacje fotograficzne". Wernisaż 9 XI o godz. 18.30.
Prezentacje „70 zdjęć 70 autorów na 70 lecie ŁTF” to cykl wystaw zbiorowych, które przypominają o niedawnym jubileuszu 70-lecia Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, świętowanego w 2019 roku. Do udziału w nich zapraszani są członkowie stowarzyszenia, ale też osoby w różny sposób z nim związane: amatorzy i zawodowcy, artyści, społecznicy i dziennikarze życzliwi fotograficznemu medium - zazwyczaj łodzianie, ale też przyjaciele z Polski i zagranicy. W tym roku swoje prace pokazują m. in. związani z naszym miastem polityk Ryszard Bonisławski, fotograficy: Tomasz Komorowski, Paweł Brzeziński, Artur Rusek, Stefan Sztromajer, czołowi artyści polscy, Tomasz Tomaszewski, Wacław Wantuch, Wojciech Grzędziński, Maksymilian Rigamonti oraz aktorzy: Janusz Gajos i Jerzy Kryszak, bohaterowie wystaw indywidualnych w siedzibie ŁTF, czyli Galerii im. Eugeniusza Hanemana przy ulicy Piotrkowskiej 102.

To wszystko przekłada się, rzecz jasna, na wielką różnorodność zgromadzonych zdjęć, gdyż różni są ich autorzy. Jednych inspiruje przyroda oglądana w skali mikro, innych abstrakcyjny pejzaż, jeszcze innych człowiek uwikłany w historię, codzienność i przypadek. Zobaczymy więc portrety i martwe natury, kadry owadów i ekspresyjne migawki zdarzeń, fotograficzne szkice i dzieła przemyślane od początku do końca, często inscenizowane; czarno-białe, subtelnie monochromatyczne ale też eksplodujące feerią barw - fotografia daje bowiem nieograniczone możliwości kreacji, choć trzeba podchodzić do niej z szacunkiem i pokorą, wtedy efekty są podobno najlepsze. Eksperyment przeplata się tu z tradycją (także w sferze warsztatu), realizm z abstrakcją, impresje z reportażem, młodość z dojrzałością - i pomimo tej wielości stylistyk, formatów, tematów wszystko GRA. To efekt jedynej w swoim rodzaju atmosfery, jaka panuje w ŁTF - miejscu i instytucji, która motywuje i inspiruje a przede wszystkim integruje wielką fotograficzną rodzinę, do której przynależeć może każdy wielbiciel fotograficznego medium. Na tym polega magia takich wystaw jak „70 zdjęć 70 autorów na 70 lecie ŁTF” - każdy znajdzie tu coś dla siebie, spotka znajome nazwiska, oceni gwiazdy, zachwyci się zdjęciem kolegi po fachu, odkryje nieznany talent, zawiąże fotograficzną przyjaźń. A kolejna postjubileuszowa ekspozycja już za rok...

Monika Nowakowska
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana
  • od 09-11-2021 godz 18:30

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Piotrkowska 102

Kontakt

tel. 42 633 09 82
Czynna: pn.-pt. 10-18, sob. 10-14