Malarstwo Zaorskiego-Sikory | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Malarstwo Zaorskiego-Sikory

Wystawa prac Kacpra Zaorskiego-Sikory "Pięknie się rozpadamy" w Galerii Bałuckiej prezentuje wybrane dzieła malarskie stworzone przez niego w ostatnich latach, a także asamblaże. Twórca czuje potrzebę odniesienia się do tego, co zastaje. Wernisaż: 3 IX o godz. 12 w formie filmu na YouTube.
link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/1201170780246124/


Obrazy są zapisem emocji, przeżyć i odczuć danej chwili, swojego rodzaju pamiętnikiem. Inspirują go ludzie i proces przemijania. Konfrontuje się sam ze sobą, poddaje autorefleksji.

Obrazy powstają na płótnie naciągniętym na krosno oraz na mniej tradycyjnym podłożu – elementach znalezionych np. drewniane płyty. Zdarza mu się kupić od sprzedawcy na Rynku Bałuckim stare obrazy, które później poddaje żmudnej obróbce, nakłada farbę warstwami, zamalowuje obrazy. Używa głównie farb olejnych, ale również akrylowych, które miesza ze żwirem i włosami. W ten sposób osiąga cel nawarstwiania materii, przenikania faktur; powstaje nowy osobisty przekaz.

Kolorystyka prac Kacpra Zaorskiego-Sikory jest bardzo wyrazista: czerwień, niebieski, szary, brunatny, każdy odcień ma znaczenie, dodaje pracy dynamiczności. Kolor złoty nawiązuje do ikon, rozświetla tło, buduje kontrasty, odbija światło tworząc subtelną harmonię.

Na wystawie prezentowane będą wybrane prace z cykli Koty, ludzie i gołębie, Ekspiacja, Ślady, Głowy, Paw metafizyczny. Nie ulega wątpliwości, że wykreował on swój własny niepowtarzalny styl, przekazując w nim swoją wrażliwość.

Maja Rozenkowska, kuratorka wystawy


Kacper Zaorski-Sikora
urodzony w 1993 roku w Łodzi. Od dziecka zachwycony pięknem otaczającego go świata (szczególnie magicznych Bałut). Absolwent kierunku Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego (dyplom z wyróżnieniem w roku 2018). W swojej twórczości wykorzystuje zarówno medium malarskie (m.in. cykle Głowa, Koty, Ludzie i gołębie), twórczość multimedialną (m.in. Sposoby przetrwania, Po Nas) jak i interwencje w przestrzeni publicznej (napisy i instalacje: Bałuty Pany i Panie).

Wybrane wystawy:

2020
- Wolność słowa mazanego, wystawa indywidualna, Biblioteka Rozgrywka, Łódź

2019
- BaŁUTy Tożsamości, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Bałucka, Łódź

2018
- Here and elsewhere, Galeria Kobro, Łódź

- A Łódź? , Obrońców Stalingradu 17, Szczecin

- Ekspiacja wystawa indywidualna, Przestrzeń Robocza, Łódź

2017
- Sposoby Przetrwania, Galeria W Y, Łódź

- Taniec na śmietniku wystawa indywidualna, Galeria Nasza Ściana, ASP, Łódź

- Wystawa laureatów XXXIV konkursu im. Władysława Strzemińskiego, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź

2016
- Rzeczy, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Łódź


Organizator i uczestnik wystaw artystycznych w przestrzeniach pofabrycznych w Łodzi:

2018 - Wesołe Pędzelki 2, była fabryka Wigencja przy Sienkiewicza 75/77
2017 - Wesołe Pędzelki, Pasaż Lido, Wólczańska 66 lok. 406, Studio New Wave