Malowany powiat zgierski | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Malowany powiat zgierski

Od 10 XII od godz. 10 na stronie internetowej powiatu zgierskiego, na jego profilu na Facebooku, a także na stronie Muzeum Miasta Zgierza można oglądać wystawę malarską online pt. „Motywy z powiatu zgierskiego”.
Wystawa została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu we współpracy z grafikiem, malarzem i pedagogiem Dariuszem Młynarczykiem oraz dziewięcioma innymi artystami, mieszkającymi i tworzącymi na terenie powiatu. Miejsce ekspozycji to Muzeum Miasta Zgierza.

- W 2020 roku powołaliśmy pierwszych ambasadorów powiatu zgierskiego, z którymi wspólnie promujemy walory ziemi zgierskiej, zgodnie z naszym hasłem „Powiat zgierski przyciąga...” - opowiada starosta zgierski Bogdan Jarota. - Do współdziałania w obszarze kultury i sztuki, jako ambasadora, zaprosiliśmy Dariusza Młynarczyka, założyciela galerii Bank&DM w Głownie. Razem z nim podjęliśmy się organizacji zbiorowej wystawy malarskiej, przekrojowo pokazującej piękno i różnorodność krajobrazową naszego powiatu. Cieszę się, że na zaproszenie odpowiedzieli artyści, którzy przygotowali prace pejzażowe ze wszystkich dziewięciu gmin tworzących powiat zgierski.

Miasto Zgierz reprezentują na wystawie prace dwóch mieszkających w nim artystów, wykładowców łódzkiej ASP - prof. Andrzeja Nawrota (akryle na płótnie) i Tadeusza Wodzińskiego (oleje na płótnie). Akwarelowe pejzaże z gminy Zgierz namalował brat Andrzeja Nawrota - Paweł Nawrot. Widoki z Ozorkowa odnajdziemy na olejnych obrazach Jana Cholewczyńskiego i akwarelach Jana Steglińskiego, który jest także autorem olejnych prac z gminy Ozorków. Pejzaże z Głowna namalowali związani z tym miastem - ilustratorka Agnieszka Myszkowska (akwarelą i temperą) oraz Mirosław Sasin (olej na płótnie), a Dariusz Młynarczyk przeniósł na płótno (farbami akrylowymi) krajobrazy z gminy Głowno.

Gminę Aleksandrów Łódzki reprezentują obrazy Marii Jolanty Jarzyny, wykonane techniką suchego pastelu, natomiast gminę Stryków – olejne prace Andrzeja Janeczki, znanego muzyka i tekściarza, współtwórcy zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Olejne pejzaże z gminy Parzęczew namalowali wcześniej wymienieni Tadeusz Wodziński i Jan Cholewczyński.

Łącznie na wystawę autorzy przekazali 34 prace. Większość z nich znalazła się w wydanym w tym roku przez zgierskie starostwo albumie z pocztówkami malarskimi.