Maski Hayona | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Maski Hayona

Jaime Hayon powraca do Łodzi po wizycie podczas Łódź Design Festival 2018, kiedy zachwycony nowo poznanym miastem postanowił zgłębić jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu, jeden z najsłynniejszych współczesnych projektantów zaproponował przygotowanie swojej nowej instalacji właśnie tutaj. Wernisaż wystawy "Instalacja Masquemask" 18 V o godz. 17.
Podczas 13. edycji Łódź Design Festival projektant, którego prace wystawiane są m.in. w Groninger Museum, High Museum of Art w Atlancie, Milwaukee Art Museum czy Design Museum w Londynie, zaprezentuje premierowo “MASQUEMASK INSTALLATION”.
"Koncepcją instalacji jest stworzenie szeregu masek, twarzy, inspirowanych grafiką i bardzo osobistym, trójwymiarowym wszechświatem kolorów, linii i motywów. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą".
Jaime Hayon

Hiszpański artysta wszystkie maski postanowił umieścić razem, blisko siebie, w jednym pomieszczeniu. W ten sposób w przestrzeni ekspozycji mogą one spoglądać na odwiedzającego ze wszystkich stron, każda z inną, pełną kolorów ekspresją. Z kolorowym uśmiechem, kolorowym strachem, zdziwieniem. Niektórzy słusznie znajdą w nich inspiracje pochodzące z różnych kultur, wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie, śródziemnomorskie. Ślady inspiracji, które czynią je wyjątkowymi.

"Maski zawsze reprezentowały bardzo bezpośredni związek z kulturą, wyrażając sposób życia całych cywilizacji. Wykorzystywano je w czasie wojny i pokoju, używano ich na co dzień i od święta. To dla mnie temat tajemniczy i pasjonujący".

Za pomocą instalacji Hayon pragnie złożyć maskom szczególny, oparty na jego unikalnej wizji hołd. Szczególny jest także sposób, w jaki maski przybrały swoją formę. Wykorzystując wyjątkowe doświadczenie pracowników białostockiej Agnelli, partnera wystawy, którego historia pracy z wełną sięga połowy lat 70., Hayon swoje najnowsze obiekty postanowił wykonać z wełnianej przędzy. Nietypowy kształt każdej z masek wymagał od ich wykonawców indywidualnego wykończenia, czyli m.in. ręcznego, bardzo precyzyjnego cięcia. Ponadto maski zostały zaprojektowane w kolorystyce, w której firma nie pracuje na co dzień - z tego powodu część przędz była barwiona specjalnie na potrzeby instalacji. Przedstawiciele Agnelli podkreślają, że mimo iż są producentem dużym i tkającym mechanicznie, najbardziej kluczowy przy powstawaniu “MASQUEMASK INSTALLATION” był czynnik ludzki - w samym procesie przygotowania projektów wzięło udział aż pięć projektantek firmy. W rezultacie, po 80 godzinach ich pracy, 50 godzinach pracy zespołu wykańczalni, z użyciem 130 km wełnianej przędzy powstało 14 niepowtarzalnych, imponujących rozmachem masek.

Współorganizatorem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. To miejsce nieprzypadkowe w kontekście prezentacji wystawy, które zauroczyło Jaime Hayona podczas jego wizyty na Łódź Design Festival w 2018 roku. Zobaczył wtedy drugą odsłonę wystawy “Metamorfizm”, prezentującej dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w. - Magdaleny Abakanowicz. Projektant jest przekonany, że to właśnie tam jego najnowsze prace zostaną wyeksponowane w najlepszy możliwy sposób.

Łódź Design Festival to najstarszy festiwal designu w Polsce, organizowany od 2007 roku, poświęcony wzornictwu przemysłowemu, projektowaniu graficznemu, architekturze, rzemiosłu, kreowaniu usług i interakcji. Festiwal aspiruje do miana najbardziej opiniotwórczego wydarzenia dotyczące designu w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku na festiwalu prezentowane są najważniejsze trendy i kierunki w światowym wzornictwie, dlatego takie wystawy, jak “MASQUEMASK INSTALLATION” idealnie wpisują się w program wydarzenia. Zaproszenie na festiwal gwiazd takiego formatu nie byłoby możliwe bez wsparcia jego wieloletniego mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz Urzędu Miasta Łodzi.