MatriarchArt | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

MatriarchArt

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "M a t r i a r c h A r t" - wernisaż 9 XI o godz. 18 w Galerii Kobro. Ekspozycja podejmuje temat niezależności i wolności wypowiedzi kobiet artystek. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace polskich artystek reprezentujących różne pokolenia i środowiska. Odnoszą się w nich one do kontekstów społecznych, ekologicznych i historycznych.
Fragment tekstu napisanego przez kuratorki ekspozycji: Aleksandrę Kozioł oraz Aleksandrę Ignasiak:

"Wystawa M A T R I A R C H A R T w stulecie odzyskania niepodległości oraz uzyskania praw wyborczych przez Polki, to pretekst do pokazania twórczości kobiet. Jako kuratorki chcemy przedstawić sztukę uprawianą przez artystki, jej ogromną różnorodność, bez jakiejś stereotypowej kategoryzacji. Pragniemy pokazać jaka jest sztuka uprawiana przez kobiety współcześnie.

Sto lat temu kobiety weszły na drogę ku równemu statusowi. Przyznanie kobietom swobód obywatelskich, w tym praw wyborczych było wtedy przełomowe i zapoczątkowało proces określania kobiecej podmiotowości. Sto lat temu kobiety nie posiadały własnych dochodów, przewidziane były dla nich jedynie role osób sprawujących opiekę nad dziećmi, rodziną, domem. Z tego powodu miały one ograniczone możliwości poruszania się w przestrzeni publicznej, w tym możliwość kształcenia się na wyższych uczelniach również tych artystycznych.

Dzisiaj sytuacja kobiet artystek uległa zmianie, choć sztuka przez nie tworzona często uważana jest za osobliwe zjawisko. Wyodrębnianie kategorii sztuki ze względu na płeć wynika z funkcjonowania kobiet - artystek w historii. Było im trudniej niż mężczyznom. To, że kobiety są postrzegane w sztuce inaczej niż artyści jest kwestią kultury. Nie ma sztuki kobiecej, jest sztuka tworzona przez kobiety."Artystki biorące udział w wystawie:

Johanna Alanko
Izabela Chamczyk
Iwona Demko
Monika Drożyńska
Katarzyna Fila

FRAKCJA:
Justyna Apolinarzak, Ewa Bloom-Kwiatkowska, Monika Czarska, Ola Kozioł,
Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska,
Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska
Hanna Gill-Piątek
Ola Ignasiak
Kolektyw Szechiny
Lucilla Kossowska
Anna Kunka-Kawełczyk
Magdalena Lauk
Sasa Lubińska
Łódzki Szlak Kobiet
Cecylia Malik
Ewa Partum
Anna Radecka
Jolanta Rudzka-Habisiak
Agula Swoboda
Jolanta Wagner
Ewa Zarzycka

Kuratorki wystawy:
Ola Ignasiak, Ola Kozioł, Beata Marcinkowska

  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.