Metafora, symbol, znak | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Metafora, symbol, znak

Grafiki Witolda Kalińskiego można oglądać w Galerii Re:Medium. Otwarcie wystawy 11 X o godz. 18. Zainteresowania autora oscylują wokół wizerunku człowieka.
Prezentowana na ekspozycji twórczość graficzna z ostatnich lat Witolda Kalińskiego jest związana głównie z postacią ludzką. Zainteresowania autora oscylują wokół wizerunku człowieka, którego reprezentacja obrazowa na przestrzeni kilku dekad ewoluuje, zmienia się, ulega transformacji, uproszczeniu – jest metaforyczna, symboliczna, wreszcie w ostatnim okresie przejmuje cechy abstrakcyjnego znaku.

Kreacja obrazu mająca cechy zbliżone do reprezentacji abstrakcyjnej daje szersze możliwości interpretacyjne. Obecność elementów bliskoznacznych i odległych semantycznie znaków implikuje pole duchowych możliwości utrzymując jednocześnie potencjalność wyrażania idei uniwersalnych.

kurator: Dariusz Leśnikowski

WITOLD KALIŃSKI – (ur. w 1949) – absolwent w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom otrzymał w roku 1972 w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego oraz w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Janiny Pierzgalskiej. Od tego czasu pracował w macierzystej uczelni. W latach 1972-1987 był asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 1987 do 2014 roku prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa, następnie na Wydziale Malarstwa i Rysunku Pracownię Malarstwa do roku 2019. Tytuł profesora uzyskał w 2000 roku. Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki artystycznej i rysunku. Brał udział w około 300 wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych i sztuki polskiej za granicą.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.