Michał Czuba - wrażenie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Michał Czuba - wrażenie

Na wystawę malarstwa Michała Czuby, który zaprezentuje swoje najnowsze realizacje pod hasłem „Wrażenie”, zaprasza Galeria Re:Medium. Obrazy te - jak zauważa kuratorka wystawy Dominika Pawełczyk - rezygnują z dosłownego ujmowania bogactw wizualnych przyrody na rzecz zredukowanej gry malarskiej i sytuują się już blisko abstrakcji lirycznej.
Wernisaż odbędzie się 16 lipca o godzinie 18. Wystawę można oglądać do 12 września.

Kuratorka pisze w katalogu m.in.:
Autor szuka nowej poezji poprzez powrót do źródeł w tak pozornie wyczerpanym temacie, jakim jest natura. Paradoksalnie, ten zwrot ku pejzażowi współcześnie można odczytywać jako bardzo odważny. Michał Czuba jest zafascynowany bogactwem kształtów i kolorów przyrody, która kusiła już rzeszę poprzedników. Wydobywa własną esencję rzeczywistości, skupiając się na fragmentach środowiska, które go zachwyciły, sprowokowały. Pragnie znaleźć ogólny wynik wszystkich barw i form, które budują panoramę. (...)

Obrazy Michała Czuby przypominają żywą tkankę. Gęstość przedstawień, ich różnorodna powłoka tworzą złudzenie nieskończoności, bez horyzontu i bez brzegu. Zdarza się, że kontynuację otwartych kompozycji autora znajdziemy bezpośrednio na podłodze pracowni i pośród zacieków na innych podobraziach – przyszłych pracach, które rzadko kiedy rozpoczynane są z pozycji czystych powierzchni. (…)

Michał Czuba – urodzony w 1991 w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uczestnik wielu wystaw oraz sympozjów. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m. in. w 34. i 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne, malarskim konkursie Nowy Obraz / Nowe Spojrzenia 2017 organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, czy I Triennale Malarstwa Studenckiego w BWA w Rzeszowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018/19 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku oraz grafiki artystycznej. Mieszka i prowadzi autorską pracownię artystyczną w Łodzi.

Michał Czuba jest laureatem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne.