Między malarstwem a karykaturą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Między malarstwem a karykaturą

Izabela Czołnowska-Górska

Działoszynianka Izabela Czołnowska-Górska zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, lecz ostatnio najwięcej zamówień otrzymuje na karykatury. A co ciekawe, iż klienci zgłaszają się do niej głównie z Warszawy...
Sztuką, jak mówi, interesowała się od zawsze. Lubiła rysować, malować, a także haftować i szydełkować. Talent prawdopodobnie odziedziczyła po babci i mamie. Jednak nigdy nie zabiegała o promocję swojej twórczości. W 1990 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. W latach 2008, 2009 i 2010 brała udział w plenerach malarskich „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej”. W 2007 i 2016 roku miała swoje wystawy autorskie w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie, a także w tutejszej Bibliotece Miasta i Gminy Działoszyn. W 2017 roku, po zmianie pracy zawodowej, bardziej skupiła się na malarstwie. Dodatkowo pozytywnym impulsem okazała  się Wystawa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy „Mieszkam w Działoszynie” zorganizowana w maju 2019 roku przez ks. Jana Skibińskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. Zaskakująco duże zainteresowanie wystawą oraz dużo pozytywnych opinii zaowocowało wieloma nowymi pracami.

Izabela Czołnowska-Górska najwięcej czasu poświęca malarstwu olejnemu. Jej ulubionym tematem są  pejzaże. Natomiast tworzone przez nią rysunki to głównie portrety. Uwidacznia na nich nie tylko znajome osoby, głównie dzieci, ale też gwiazdy ekranu takie jak np. Rowan Atkinson, Bruce Willis, Sophia Loren czy Katarzyna Figura. Próbowała nawet malarstwa ściennego. Jednak od kilku miesięcy otrzymuje z Warszawy wiele zamówień na karykatury. Okazało się, że mieszkańcy stolicy uważają takie rysunki za świetne prezenty z okazji ślubu, urodzin, czy różnych innych jubileuszy rodzinnych.

Pani Izabela w swoim dorobku posiada wiele obrazów prezentujących urokliwe miejsca w okolicach Działoszyna. Pragnie skupić się na tej tematyce, dlatego w najbliższych miesiącach planuje namalować wszystkie drewniane kościółki leżące w promieniu kilkunastu kilometrów.

Paweł Reising

Kategoria

Sztuka