„Mobilatorium” – rzeźby Przemysława Druszcza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

„Mobilatorium” – rzeźby Przemysława Druszcza

fot. materiały prasowe

Trybiki, śmigła, wahadła, skrzypienie, stukot, metaliczne tarcia... Wbrew pozorom to wcale nie zakład przemysłowy ani warsztat mechaniczny, tylko... warsztat artysty! Wystawa prac Przemysława Druszcza zostanie otwarta w Galerii A w Teatrze Arlekin 8 XI o godz. 18.
Na ekspozycji znajdą się rzeźby kinetyczne, czyli takie, których jednym z środków wyrazu jest ruch. Prace składające się na „MOBILATORIUM” to wieloelementowe kompozycje, które powstały przez połączenie gotowych elementów, np. części silników czy kół zębatych, specjalnie zaprojektowanych i wykonanych w ten sposób, aby nadać im nowy cel, nową jakość, inne znaczenie. Ich istotną częścią jest ruch. Łączą się one w zaprogramowanym przez autora współdziałaniu, wywołując wrażenie ciężkiej i mozolnej, ale niepozbawionej celu pracy.

Obiekty te wydają dźwięki , obok ruchu jest to element równie ważny. Podkreślają one ustawiczną pracę maszynerii, potęgują jej oddziaływanie, a niektóre z rzeźb mają zaprogramowane brzmienie.

Przemysław Druszcz jest absolwentem Instytutu Włókiennictwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a obecnie dyrektorem Instytutu Rzeźby tej uczelni. Zajmuje się m.in. tworzeniem obiektów ruchomych, zaliczanych do kategorii rzeźby kinetycznej. Artyści zajmujący się rzeźbą kinetyczną łączą wiele kompetencji, np. znajomość mechaniki, która jest dziedziną nieodzowną w przypadku uprawiania sztuki opartej na wiedzy z zakresu budowy, działania, zachowania się różnych elementów, ich połączeń i wynikających z tego skutków.

Na wernisaż wstęp wolny.
Teatr Lalek Arlekin
  • 08-11-2023 godz 18:00 - 28-01-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 5

Kontakt

BOW tel. 42 632 58 99