Mówi królik Alba | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Mówi królik Alba

Akademickie Centrum Designu zaprasza na wystawę, której autor Eduardo Kac zaprezentuje zestaw rzeźb „Lagoglyph Lux”, a także piątą pracę z serii „Lagoogleglyph” – zaprojektowaną do oglądania przez satelitę.
Eduardo Kac (ur. w 1962 roku w Rio de Janeiro) mieszka i pracuje w Chicago. Jest autorem interaktywnych instalacji w sieci, bio artystą, twórcą poezji holograficznej. Posługuje się motywem królika Alba, stworzonego w 2000 roku. Od 2006 roku rozwija cykl Lagoglify, oparty na stanowiących nową formułę pisma piktogramach odwołujących się do kształtu Alby - świecącego na zielono królika. W skład cyklu wchodzą grafiki, murale, rzeźby, obrazy, algorytmiczna animacja i praca stworzona za pomocą satelity, przeznaczona do oglądania w Google Earth.

Prezentowany na wystawie nowy zestaw „Lagoglyph”  - jak opisuje kuratorka Magdalena Komborska-Łączna - składa się z dwóch wycinanych laserowo elementów modułowych, jeden jest zielony (przezroczysty), a drugi czarny (nieprzezroczysty). 20 rzeźb ustawionych w płynnej, falistej strukturze w przestrzeni ulega efektowi rozproszenia światła. Rozchodzące się wokół widzów, konturowe promienie światła w jasnozielonym kolorze komunikują się poprzez świetlne wariacje, ponieważ zarówno naturalne, jak i sztuczne światło oddziałuje poprzez odbicie, dyfrakcję, absorpcję i dyfuzję.

Wystawa Eduardo Kaca w ACD prezentuje również nową pracę wideo (Lagoogleglyph #5). Zdaniem kuratorki oddaje ona skalę nie tylko światła, ale przede wszystkim kosmiczny wymiar oka Alby. Lagoogleglyphs to fizyczne prace zainstalowane w różnych lokalizacjach, które można oglądać za pośrednictwem satelity (w Google Earth
) i są łatwo dostępne online. Oferują one panoramiczny widok wszechświata z pozycji człowieka i nie-człowieka, widok z Ziemią jako punktem odniesienia, podczas gdy żywa i nieożywiona materia unosi się w kierunku „the zooming eye” - dodaje Magdalena Komborska-Łączna.
Akademickie Centrum Designu
  • 03-07-2024 godz 18:00 - 01-09-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Księży Młyn 13/15

Kontakt

90-337 Łódź