Niezauważalna scenografia Tomasza Kwiatkowskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Niezauważalna scenografia Tomasza Kwiatkowskiego

Tomasz Kwiatkowski "Nie ma to jak w domu"

Galeria Pop up Ogrodowa8 zaprasza na wystawę malarstwa i linorytów Tomasza Kwiatkowskiego. Gościem specjalnym jest rzeźbiarz Janusz Hetman. Otwarcie 25 XI o godz. 18 (sala B).
„Aktywności Polaków, sąsiadów z Polesia, handlarzy z Bałut, kibiców i złomiarzy, to tematy moich obrazów, linorytów i fotografii. Takie małe codzienności, komiksowe pocztówki, nagłówki z brukowców. Zastygam nad codziennymi scenami, które mnie zadziwiają. Maluję tę niezauważalną scenografię. Lubię robić autoportrety, na których źle wyglądam. Chodzę na marsze, procesje, do pustostanów, na bazary. Maluję, ryję linoryty, kleję kolaże z gazet. Używam narzędzi takich, jak sznurki, gąbki, papier ścierny, a także wiertarkę, dłuta i pędzle”.

Tomasz Kwiatkowski

„W swoich pracach przedstawia intrygujące mapy polskiej rzeczywistości: religijnej hipokryzji, zawiści, idiosynkrazji, wsobnych pustych rytuałów, czy wreszcie ekologicznej zapaści. Odmalowuje banały rodem z krzykliwych tytułów gazet, goniących za tanią sensacją. Z kiczu, który zwykliśmy zbywać pogardliwym wzruszeniem ramion, wyprowadza nasz zbiorowy portret. Jego ostentacyjnie stereotypowe polskie domy i polskie krajobrazy, mają się zdumiewająco dobrze, mimo że od wewnątrz się rozpadają. Metodycznie. Dzień za dniem. Lecz rozpoznając tę katastrofalną swojskość, Tomasz Kwiatkowski bawi się językiem malarstwa.  Naiwny rysunek, lokalnie stosowany kolor czy quasi-komiksowa kompozycja sprawiają, że w pierwszym momencie jego obrazy wydają się beztrosko radosne. Patrząc na nie, ma się wrażenie obcowania z entuzjazmem dziecka obwieszczającego światu niezwykłe odkrycie: król jest nagi”.

Agnieszka Skolasińska, doktor nauk humanistycznych, poetka


Tomasz Kwiatkowski
Fotograf, malarz, autor bajek, czasami bloger, działacz społeczny. Członek i Prezes (2008-2015) Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej. Realizacja projektów społecznych – Najdłuższe Urodziny. Ćwiczeniówka w Kamienicy Krasińskich w Warszawie, coroczne Festiwal Synteza Sztuk, Koncerty Urodzinowe Chopina, Kolędy, Święto Smolnej, Święto Muzyki. Aktualnie mieszkaniec Łodzi.

Janusz Hetman
Elektronik, mechanik, wynalazca. Aktywista Solidarności, po internowaniu spędził kilkanaście lat w USA. Gra na fortepianie, gitarze klasyczne, praktykuje Zen. 

Kurator wystawy: Urszula Tarasiewicz