O Aubreyu Williamsie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

O Aubreyu Williamsie

Kadr z filmu, fot. Fb Muzeum Sztuki

Na wykład poświęcony malarzowi Aubreyowi Williamsowi zaprasza 26 I o godz. 18 Muzeum Sztuki ms2. Wydarzenie towarzyszy wystawie "Ziemia otworzy usta" – dialogowi malarstwa Erny Rosenstein (1913–2004) i Aubreya Williamsa (1926–1990).
Wykład Leona Wainwrighta o Aubreyu Williamsie

Obrazy Aubreya Williamsa czytać można z różnych perspektyw. Pierwsza z nich pozwala spojrzeć na ewolucję malarstwa brytyjskiego w połowie XX wieku. Inna dotyczy sposobu, w jaki ludzie pochodzenia afrykańskiego walczyli o swoją wolność, iskrząc się nowoczesną kreatywnością. Jeszcze inna mówi o Wielkiej Brytanii i Gujanie Jamajce, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, tj. wszystkich tych miejscach, gdzie mieszkał i pracował Aubrey Williams i gdzie wystawiał swoją sztukę. Są to historie o tym, co oznaczało bycie artystą w kilku miejscach jednocześnie. Wykład przedstawi sztukę Williamsa wobec twórczości jemu współczesnych (zwłaszcza w dialogu z Frankiem Bowlingiem i sztuce popu), jak również o kontekście historycznym. Profesor Wainwright posłuży się w swojej prezentacji specyficznie pojmowaną geografią – zarówno w sensie fizycznym, jak i kulturowym – na wskroś kontynentów i wskazując jako miejsce docelowe Łódź.

Leon Wainwright jest profesorem historii sztuki na The Open University i laureatem Philip Leverhulme Prize w dziedzinie historii sztuki. Jego badania mają charakter interdyscyplinarny i transatlantycki. Wydał siedem książek, w tym m.in. Timed Out: Art and the Transnational Caribbean (2011) i Phenomenal Difference: A Philosophy of Black British Art (2017), a wraz z Paulem Woodem i Charlesem Harrisonem najnowszy tom w uznanej serii antologii Art in Theory: The West in the World (2021).

Wykład w języku angielskim
wstęp - 1 zł
sala audiowizualna ms2