Obrazy Tomka Sikory | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Obrazy Tomka Sikory

Wystawa Tomka Sikory "Obrazy odkryte na nowo" zostanie otwarta 21 VI o godz. 18 w Galerii Chimera. Po wernisażu, o godz. 19, odbędzie się spotkanie z autorem.
Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my, autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu. Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu, uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz. Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.
Tomek Sikora
 
Tomek Sikora
urodził się w 1948 w Warszawie. W latach 70. pracował jako fotoreporter dla tygodnika „Perspektywy” oraz współpracował z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty filmowe i teatralne. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 86 wydawnictw autorskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej (2013).