Pasje - Dorota Kuźnik i Magdalena Moskwa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Pasje - Dorota Kuźnik i Magdalena Moskwa

Magdalena Moskwa, Bez tytułu nr 83, 2016, fot. Radosław Jóźwiak

Galeria Re:Medium zaprasza na wystawę czterech prac tych dwóch artystek, zakupionych przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w 2023 roku. Otwarcie 15 III o godz. 18.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprezentuje w Galerii Re:Medium między innymi najnowsze nabytki instytucji zakupione w roku 2023 dzięki grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi, tj. dwie prace Magdaleny Moskwy: obraz „Bez tytułu Nr 103” z 2021 roku oraz rzeźbę „Bez tytułu Nr 83” z 2016 roku, a także dwie prace malarskie Doroty Kuźnik: „Czarna suknia 10 Odonata” z 2019 roku oraz „Nie garb się!!! Stój prosto!!!” z 2021 roku.

Zakupione dzieła obu artystek znalazły się na wystawie „Siedem etapów życia kobiety – malarstwo polskich artystek", prezentowanej jesienią 2022 roku w przestrzeniach Galerii Willa. Najnowsze nabytki uzupełniają oraz poszerzają kolekcję polskiej sztuki współczesnej o prace stanowiące istotny głos współczesnych polskich malarek. Galeria posiada już w swoich zbiorach trzy obrazy Magdaleny Moskwy, m.in. zakupiony w 2018 roku również w ramach dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz „Bez tytułu” z 2005 roku. Zakup kolejnych dwóch dzieł uzupełnia dotychczas zgromadzony zbiór również stopniowo poszerza własną kolekcję o prace artystów spoza środowiska łódzkiego, dlatego też postanowiła zakupić do zbiorów malarstwa dwa obrazy wrocławskiej artystki Doroty Kuźnik.


Dorota KUŹNIK (ur. 1975, Oleśnica) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2016 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Aleksandra Dymitrowicza i Pracowni Multimediów prof. Wojciecha Pukocza. W 2000 roku ukończyła także studia filologiczne na kierunku filologia germańska w Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2005 Studia Podyplomowe w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka wystaw indywidualnych, a także uczestniczka wystaw zbiorowych. Brała udział w Międzynarodowym Konkursie YICCA International Contest of Contemporary, oraz w 16. Warszawskich Targach Sztuki w Arkadach Kubickiego oraz 18. i 19. Warszawskich Targach Sztuki w Hali EXPO XXI w Warszawie. Nominowana w 2015 roku do II etapu Konkursu Malarskiego „POSTAWY” na najciekawszą postawę artystyczną wśród studentów kierunku malarstwo Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest laureatką wyróżnienia honorowego w 27. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy i finalistką 5. Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” w Rzeszowie (2019), gdzie znalazła się wśród 15 artystów nominowanych do nagrody. W 2020 została finalistką IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W roku 2022 została ponownie finalistką tego konkursu. Jest również laureatką wyróżnienia honorowego Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na 6. Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”, Rzeszów 2022, a także finalistką I Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Krzysztofa Grzesiaka w Wieży Ciśnień – oddziale Muzeum w Lęborku.

Twórczość głównie w zakresie malarstwa olejnego na płótnie i desce.


Magdalena MOSKWA (ur. 1967, Poddębice) – malarka, fotografka, projektantka obiektów-ubrań o nieużytkowym charakterze, haftów, zapachów i obiektów olfaktorycznych. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), uzyskując dyplom w 1996 w pracowni malarstwa i pracowni druku dekoracyjnego. W 1994 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a rok później II Nagrodę w Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. W 2015 roku otrzymała Gwarancję Kultury 2015 przyznawaną przez TVP Kultura w kategorii Sztuki wizualne. Laureatka Nagrody im. Jana Cybisa w 2020 roku. W 2023 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia oraz działalność w dziedzinie twórczości artystycznej.

Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie .

Artystka mieszka i pracuje w Łodzi.