Pocztówki Artura Chrzanowskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Pocztówki Artura Chrzanowskiego

Galeria Pop up Ogrodowa8 zaprasza na wystawę Artura Chrzanowskiego "Miejsca i czasy". Wernisaż i spotkanie z autorem 11 IV o godz. 18.
Od autora:

Głównym elementem wystawy jest długoterminowy projekt fotograficzny realizowany pod wspólnym tytułem "Pocztówki". To nieustanna, nieco przeciągająca się już refleksja na temat transformacji, jakiej ulega czy też nie ulega, miasto Łódź.

"Pocztówki" w pierwszej wersji powstały w 2002 roku w ramach projektu artystyczno-społecznego, dotyczącego wielokulturowego kontekstu miasta „Łódź/Лодка/Boot/לאָדקע” dla Galerii Manhattan w Łodzi. Reedycja nastąpiła w 2009 roku na zaproszenie udziału w wystawie "Biuro podróży" w galerii Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi. Minęło siedem lat i przypomniałem wybrane miejsca, ale tym razem z piętnem czasu.

Witajcie w roku 2023. Na "Pocztówkach" ponownie mamy każdy „cud” zawieszony w czasoprzestrzeni odmierzonej systemem siódemkowym. Wiele pozostało takimi samymi, wiele tylko pozornie odświeżono farbą olejną lub przykryto młodymi gałązkami drzew. Niektóre zniknęły na zawsze. Być może podobieństwo do oryginałów nie jest łudzące tylko pozorne. Idąc tym systemem właściwie można by tu odnaleźć odpowiednik każdego miejsca czy budowli na świecie. Ale może o to chodzi, by nie identyfikować na siłę, ale zunifikować – nie przeceniać oryginałów albo je wreszcie docenić, gdziekolwiek i jakiekolwiek by nie były. Trochę obciachowe i naiwne? Wszystko wymyślone.  Być może, ale również wiarygodne.


Artur Chrzanowski (ur. 1973, Wyszków)

Artysta wizualny, nauczyciel akademicki, kurator wystaw i projektów artystyczno-społecznych. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. W twórczości artystycznej zajmuje się obrazem fotograficznym i wideo, intermedialnymi działaniami site-specific oraz animacją kultury.

Profesor ASP w Łodzi, kierownik Pracowni Działań Konceptualnych w Instytucie Fotografii i Multimediów. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz instytucjami kultury i sztuki w Łodzi, w kraju i zagranicą.

W 2023 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz jedną z trzech równorzędnych nagród głównych na VII Piotrkowskim Biennale Sztuki.