Poducha na Fabrycznym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Poducha na Fabrycznym

400 kg i 25 mkw. - tyle waży i zajmuje przestrzeni ogromna, przeskalowana poduszka, która została ustawiona na terenie dworca Łódź Fabryczna. To nowa instalacja artystyczna, która powstała w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Na dworcu Łódź Fabryczna, przy kasach biletowych (wejście od ul. Kilińskiego), oglądać można nową instalację artystyczną przypominająca przeskalowaną poduszkę o wymiarach 5x5 metrów. Została ona zrealizowana z myślą o interakcji z odbiorcą, a przechodnie mogą z niej korzystać jak ze zwykłej poduszki
w oczekiwaniu na pociąg lub autobus. Autorką instalacji jest Aleksandra Mitrenga, studentka III roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Aleksandra Mitrenga o swojej instalacji:
Celem tego projektu było stworzenie miejsca do relaksu, o który ciężko w środku dużego miasta. Mam nadzieję, że zwiedzający moją instalację będą mogli nie tylko zakosztować odrobiny sztuki, ale również odpocząć od miejskiego zgiełku czy trudów podróży.

Michał Bieżyński, kurator projektu (Łódzkie Centrum Wydarzeń):
Zachęcamy wszystkich obecnych na dworcu do swobodnego korzystania z instalacji, położenia się na niej i spędzenia tu chwili. Instalacja ta, podobnie jak ustawiona ponad rok temu rzeźba pt. „Ciężar niewłaściwy”, ma na celu humanizację przestrzeni dworca oraz ożywienie jej w artystycznym sensie.

„Poduszka” to realizacja artystyczna, która powstała w ramach III edycji „Przecieków sztuki” -  projektu artystycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jego celem jest umożliwienie młodym, nieznanym szerzej artystom tworzenia obiektów lub wydarzeń artystycznych umiejscowionych bezpośrednio w łódzkiej przestrzeni publicznej.

Aleksandra Ignasiak, kurator projektu (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi):
Projekt ma na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia
o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki niemu twórcy mogą wykazać się kreatywnością na rozmaitych polach: przygotować instalacje artystyczne, rzeźby, happeningi, realizacje site-specific etc. 

„Przecieki sztuki” nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonym czasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej w Łodzi,
w ramach którego poszczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. „Skate”  – instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy” –  instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim czy happening Anny Pacholik w parku Sienkiewicza.  W ubiegłym roku Tomasz Kajszczarek prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Ekspozycja „Poduszki” przewidziana jest do końca tego roku. W listopadzie planowana jest kolejna instalacja na jednym z łódzkich przystanków tramwajowych.

Kategoria

Sztuka