"Powidoki" nr 6 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

"Powidoki" nr 6

fot. Przemysław Hajek

Spotkanie z autorami i twórcami szóstego numeru magazynu "Powidoki" odbędzie się 28 VI o godz. 18 w Akademickim Centrum Designu. Tematem tego numeru „Powidoków” jest ecodesign, będący odpowiedzią na aktualne wyzwania i problemy klimatyczne.
Na półki księgarń w całym kraju trafił właśnie szósty numer magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”, od 2019 roku wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi.

Tematem najnowszego numeru „Powidoków” jest ecodesign, będący odpowiedzią na aktualne wyzwania i problemy klimatyczne. „Jest to trend, który charakteryzuje wykorzystanie ekologicznych metod produkcji, zastosowanie materiałów pochodzących z recyclingu czy innych, przyjaznych środowisku” – pisze we wstępie dr Marta Ostajewska, redaktor naczelna czasopisma w latach 2019-2021.

- Artykuły zawarte w bieżącym numerze ujmują temat przewodni w bardzo różnych kontekstach, co było założeniem redakcji, a ich autorzy ukazują wiele możliwych sposobów działania i postaw twórczych w ramach szeroko rozumianego ecodesignu – tłumaczy prof. Mariusz Włodarczyk, redaktor tematyczny szóstego numeru magazynu „Powidoki”.

Spotkanie, które przyjmie formułę panelu dyskusyjnego, będzie okazją do rozmowy na temat tego aktualnego zjawiska. Twórcy i autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest odpowiedzialne projektowanie oraz jakie działania możemy przedsięwziąć, żeby chronić naszą planetę.

W panelu udział wezmą: dr hab. Agnieszka Kluba, prof. uczelni / Maria Nowakowska / dr Agnieszka Sobol / dr Anna Wrzesień / Bogusław Deptuła / dr Rafał Dobruchowski / prof. Mariusz Łukawski / prof. Mariusz Włodarczyk
Moderacja panelu: dr hab. Anna Łaszkiewicz

Zespół redakcyjny przygotował także niespodziankę nawiązującą do tematyki numeru. Goście spotkania otrzymają sadzonki roślin oraz arkusze ręcznie czerpanego papieru wytworzonego z odpadków drukarskich, z dodanymi w produkcji nasionami - gdy arkusz włożymy do ziemi, wyrosną z nich rośliny. Papier powstał w Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pod okiem dr hab. Magdaleny Soboń.

Wieczór pod znakiem ekologii uzupełni nietypowe doświadczenie
bezpośredniego obcowania z naturą. W specjalnym pomieszczeniu podejrzeć będzie można sekretne życie… dżdżownic o kalifornijskim rodowodzie – sympatycznych podopiecznych zespołu redakcyjnego.

Można będzie też obejrzeć wystaęy zdjęć autorstwa m.in. studentów łódzkiej ASP, które powstały podczas praktyk realizowanych w redakcji czasopisma.

W czasie spotkania będzie można kupić limitowaną wersję magazynu (opatrzonego specjalną banderolą z papieru czerpanego) w promocyjnej cenie 25 zł.

Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15 (wejście do budynku od strony dziedzińca)
sala konferencyjna, II piętro