Pożegnanie z Esterą Karp | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Pożegnanie z Esterą Karp

Estera Karp "W ogrodzie"

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprasza 7 IV na finisaż wystawy „Estera Karp”. Początek wydarzenia o godzinie 15. Wstęp bezpłatny.
W programie finisażu przewidziano oprowadzania po wystawie o godzinie 15 i 16. Oprowadzać będą kuratorzy: dr Ewa Bobrowska i prof. Sławomir Górzyński. Na zakończenie o godzinie 17 rozpocznie się koncert „Niezapomniane melodie – Szpilman, Wars, Petersburski” w wykonaniu artystów z Sentido Retro.

O wystawie pisaliśmy w recenzji, którą można przeczytać poniżej, oraz w marcowym „Kalejdoskopie” dostępnym już tylko na Virtualo.pl.

* * *
„Estera Karp” to wystawa twórczości polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, urodzonej w 1897 roku w Skierniewicach, która wpisała się w historię École de Paris – wielonarodowego środowiska twórczego funkcjonującego w stolicy Francji w okresie międzywojennym i w latach następujących po II wojnie światowej.

W latach 20. związana z awangardą łódzką, skupioną wokół grupy „Jung Jidysz”. Wyjechała następnie do Paryża, by czerpać z bogactwa ówczesnej światowej stolicy sztuki. Zmarła samotnie we Francji w 1970 roku (w Créteil pod Paryżem), a jej twórczość uległa zapomnieniu. Dziś jest odkrywana na nowo, dzięki pasji kolekcjonerów i stopniowemu zainteresowaniu historyków sztuki i muzeów.

W 2017 roku, po raz pierwszy od śmierci malarki, jej prace zostały zaprezentowane w Polsce, w Skierniewicach, na wystawie w Izbie Historii Skierniewic. Od marca 2022 roku do grudnia 2023 trwał pokaz jej malarstwa w Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme (Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu).
Wystawa w Muzeum Historycznym Skierniewic, to symboliczny powrót artystki do rodzinnego gniazda, do źródeł.

Skierniewickiej wystawie 80 prac artystki towarzyszy publikacja, w dużej mierze dwujęzyczna, polsko-francuska, zawierająca teksty na temat życia i dzieła Estery Karp oraz katalog wszystkich pokazanych na wystawie prac, reprodukowanych w kolorze.