Projektant czy twórca? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Projektant czy twórca?

Bogdan Skopiński, Bez tytułu, 1974, olej, płótno, fot. Bogdan Skopiński

"Bogdan Skopiński. Projektant czy twórca?" - wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki. Otwarcie 31 VIII o godz. 18. Prezentacja podsumowuje dorobek jednego z najważniejszych powojennych łódzkich projektantów form przemysłowych oraz towarzyszących architekturze i budownictwu realizacji ceramiczno-rzeźbiarskich.
Jednym z punktów obchodów 600-lecia Urodzin Łodzi w Miejskiej Galerii Sztuki będzie wystawa „Bogdan Skopiński. Projektant czy twórca?”. To wystawa monograficzna, podsumowująca dorobek jednego z najważniejszych powojennych łódzkich projektantów form przemysłowych oraz towarzyszących architekturze i budownictwu realizacji ceramiczno-rzeźbiarskich. W przestrzeniach Ośrodka Propagandy Sztuki zaprezentowane zostaną przedmioty i obiekty użytkowe, zarówno unikatowe, jak i zaprojektowane dla przemysłu. Towarzyszyć im będzie zachowana dokumentacja, ilustrująca etapy procesu powstawania dzieł. Artysta pokaże podczas wystawy także swoje malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz fotografię. Ekspozycja stanowi szansę na zaprezentowanie znakomitych przykładów realizowania w praktyce idei i koncepcji wypracowanych przez założycieli łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), dla których tzw. czysta twórczość miała być obszarem osobistego rozwoju artysty, który w sposób odpowiedzialny włącza się później w kształtowanie przestrzeni publicznej.

Punktem wyjścia, bazą wszystkich działań Bogdana Skopińskiego, jest jego, nieskrępowana żadnymi pozaformalnymi rygorami, gra wyobraźni, swobodna kreacja autonomicznego świata form i zjawisk, które twórca realizuje od wielu lat w malarstwie. Ten obszar sztuki artysta traktuje bardzo osobiście – to jego laboratorium, gdzie kształtuje i weryfikuje swoją wrażliwość.

Bogdan Skopiński urodził się w 1943 roku w Mielcu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni prof. Mariana Jaeschke (malarstwo) i prof. Antoniego Starczewskiego (tkanina artystyczna). Dyplom zrealizował w 1968 roku z zakresu tkaniny dekoracyjnej historycznej u prof. Anieli Bogusławskiej. Jest projektantem form przestrzennych, wnętrz oraz akcentów w architekturze i budownictwie, malarzem oraz fotografikiem, a także ceramikiem i konserwatorem. Wykonał liczne realizacje ceramiczno-rzeźbiarskie jako rozwiązania przestrzenno-architektoniczne. Zajmuje się także rewaloryzacją i konserwacją zabytkowych wnętrz oraz rekonstrukcją rzeźby i detalu architektonicznego. Jest organizatorem i uczestnikiem wielu imprez, sympozjów i wystaw sztuki polskiej w kraju i zagranicą.


kurator: Dariusz Leśnikowski
Wystawa w ramach 600-lecia urodzin Łodzi

Na zdjęciu: Bogdan Skopiński, Bez tytułu, 1974, olej, płótno, obecnie w kolekcji prywatnej; pierwotnie obraz znajdował się w sali konferencyjnej Fabryki Dywanów Dywilan w Łodzi, fot. Bogdan Skopiński