Projekt&Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Projekt&Muzyka

fot. Michał Matuszak

Plakaty, infografiki, projekty okładek płyt czy animowane formy multimedialne – kilkadziesiąt prac, będących próbą odnalezienia graficznego ekwiwalentu muzyki, złoży się na wystawę „Projekt&Muzyka”. Jej wernisaż, 3 II o godz. 17, zapoczątkuje działalność stałej galerii łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Galeria ASP mieścić się będzie w górnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi. – Dzięki tej współpracy nasi studenci i pedagodzy zyskują nową przestrzeń prezentowania swoich prac. Spektakle, koncerty czy festiwale przyciągają do Teatru Muzycznego tłumy widzów, którzy staną się również publicznością naszej galerii – podkreśla dr Przemysław Wachowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

– Bardzo się cieszę, że nasi goście będą mogli muzyczne wrażenia dopełnić spotkaniem z innymi dziedzinami sztuki. Wieczór spędzony w teatrze stanie się źródłem jeszcze pełniejszych artystycznych doznań – dodaje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. 

Pierwsza ekspozycja przygotowana w ramach współpracy dwóch instytucji, zatytułowana „Projekt&Muzyka”, poświęcona będzie poszukiwaniom z zakresu projektowania graficznego. Złożą się na nią m.in. plakaty, infografiki, projekty okładek płyt, jak również animowane formy multimedialne. Zaprezentowanych zostanie  około 40 prac drukowanych i kilkadziesiąt prac, które wyświetlane będą na monitorach.

– Cechą wspólną dzieł jest próba odzwierciedlenia charakteru i budowy utworu muzycznego za pomocą środków graficznych i typograficznych. Przekładamy brzmieniowy porządek na strukturę wizualną – mówi dr Karolina Grudzińska, Prodziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP, kurator wystawy. – Zwrócimy uwagę nie tylko na muzykę, ale i jej tło graficzne. Sięgniemy do różnorodnych form: od projektów promujących festiwale muzyczne, koncerty i albumy, po infografiki i plakaty, odwołujące się do różnych gatunków w muzyce. Nie zabraknie również materiałów nawiązujących do osobowości muzycznych.

Dr Karolina Grudzińska, która w latach 1999–2004 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu. Artystka w 2019 roku została finalistką na międzynarodowej wystawie plakatu Posterists in the World w Peru, jest również zdobywczynią Grand Prix w międzynarodowym konkursie plakatu Unovis. XXI wiek na Białorusi.

Artyści i artystki biorący udział w wystawie (wstępna lista):

WYKŁADOWCY

Karolina Grudzińska, Sebastian Komicz, Mariusz Łukawski, Zdzisław Olejniczak, Jakub Balicki, Jakub Stępień, Przemysław Hajek, Piotr Karczewski, Łukasz Chmielewski

STUDENCI

Pracownia Projektowania Grafiki Multimedialnej, dr hab. Jakub Balicki:
Wiktoria Bajka, Julia Borkowicz, Jakub Huszaluk, Liana Khachatrian, Ewelina Ostrowska, Dobrosława Sudnikowicz, Jagoda Świtała, Aleksandra Wawrzynkiewicz, Julia Zaleska

Projektowanie Grafiki Wydawniczej i Infografiki, dr M. Andryszczyk
Małgorzata Markowska, Gaja Szonowska

Pracownia Projektowania Plakatu, prof. Mariusz Łukawski
Switlana Antsyborenko, Hugo Sa, Adam Lis, Jagoda Ziemnicka, Irmina Kuzik, Zuzanna Malinowska, Mateusz Olech, Katarzyna Urban

Fotografia, mgr Sebastian Komicz
Marcel Tomczak

Pracownia Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii, dr hab. Łukasz Chmielewski, prof. uczelni
Ola Sowa, Marta Klibert, Małgorzata Dajczer

Pracownia Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych
prof. Sławomir Kosmynka
Justyna Caputa, Martyna Wolna, Weronika Walisiewicz, Noemi Pańczak, Francesco Caltabiano, Jan Szczerbiak

Pracownia Projektowania Informacji Wizualnej, prof. Piotr Karczewski
Joanna Kotas, Antoni Łubecki, Weronika Hrynkiewicz

Pracownia Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu, dr Jakub Stępień
Stanisław Łuczak, Ida Stańczyk

Podstawy Projektowania Graficznego, dr Tomasz Olszyński
Amanda Zaręba, Emilia Śpiewak, Julia Borkowska, Karolina Zimniak, Krystyna Mirecka, Martyna Piotrowska, Martyna Szlachta, Noemi Pańczak, Martyna Wojdat


Wystawę można będzie oglądać od 3 lutego do końca marca.