Prolog Fotofestiwalu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Prolog Fotofestiwalu

Barbara Konopka, cykl "Portret wielokrotny", 1998-2000

Dwudziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii odbędzie się w czerwcu, ale już 6 V w Ośrodku Propagandy Sztuki zostanie otwarta wystawa towarzysząca pt. "Obrazy cyfrowe", którą zainspirował Józef Robakowski, główny kurator tegorocznej edycji.
Na wystawie znajdą się prace Krzysztofa Cichosza, Barbary Konopki, Roberta Mainki, Tomasza Mażewskiego, Wiesława Michalaka, Igora Omuleckiego, Józefa Robakowskiego, Tomasza Wysockiego i Witolda Ziemiszewskiego.


Podczas pogłębiającej się globalizacji kulturowej, w tym również deterytorializacji, zjawiskiem analogicznym jest zwykle potrzeba identyfikacji i określania tożsamości. W dziedzinie sztuki znaczącą formą pielęgnującą lokalność jest współpraca artystów związanych z daną ideą, miejscem lub dyscypliną, czyli tak jak w przypadku twórców spotykających się na wspólnej wystawie OBRAZY CYFROWE w ramach wydarzenia REINKARNACJA.

Pretekstem do tej współpracy jest co prawda 20. edycja łódzkiego Fotofestiwalu, ale to nie pierwszy raz, kiedy artyści związani z Łodzią zrzeszają się w twórczych opracowaniach. Szczególnie ta właśnie dziewiątka autorów wystawy OBRAZY CYFROWE może utożsamiać się z grupami awangardowymi Łodzi hołdującymi rzeczywistości, takimi jak Jung Jidysz czy później Warsztat Formy Filmowej, których członkowie nie tylko współtworzyli na terenie Łodzi, ale też poszukiwali nowych zjawisk w sztuce.
Kolekcja zebranych na wystawie obrazów cyfrowych jest podróżą poznawczą, w głąb samego terminu, od mentalnego obrazu cyfrowego, przez wieloaspektowe jego analizy, po ten generowany na żywo. Prawie wszyscy związani z łódzką Szkołą Filmową, czyli doświadczeni w pracy z obrazem rzeczywistym, teraz w różny sposób tę rzeczywistość cyfryzują lub cyfrowo tworzą jeszcze raz.


dr Marta Miaskowska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy