Przecieki Sztuki 2017 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Przecieki Sztuki 2017

Rozpoczyna się druga edycja „Przecieków sztuki”, cyklu przedsięwzięć artystycznych, dzięki któremu Łódzkie Centrum Wydarzeń chce ożywić miasto. ŁCW umożliwia młodym artystom tworzenie obiektów lub akcji artystycznych w łódzkiej przestrzeni publicznej. 
Rozpoczyna się druga edycja „Przecieków sztuki”, cyklu przedsięwzięć artystycznych, dzięki któremu Łódzkie Centrum Wydarzeń chce ożywić miasto. ŁCW umożliwia młodym artystom tworzenie obiektów lub akcji artystycznych w łódzkiej przestrzeni publicznej. Otrzymają oni wsparcie finansowe do kwoty 10 000 zł. Twórcy mogą się wykazać kreatywnością na rozmaitych polach, przygotować instalacje artystyczne, rzeźby, happeningi.
Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej z Łódzkiego Centrum Wydarzeń: - W ciągu ostatnich lat udało się do Łodzi sprowadzić światowe gwiazdy malarstwa wielkoformatowego. W tym roku również do Łodzi przyjadą znane nazwiska, ale symultanicznie chcemy, aby szansę zaprezentowania swoich pomysłów mieli także twórcy, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki. Ideą projektu „Przecieki sztuki” jest umożliwienie mniej znanym artystom tworzenia obiektów oraz akcji artystycznych umiejscowionych bezpośrednio w łódzkiej przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia 
o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki temu na łódzkich ulicach, w przestrzeni skwerów i podwórek powstaną innowacyjne obiekty artystyczne rozwijające ideę Łodzi jako miasta związanego z awangardową i nowoczesną sztuką.
Do tej pory w ramach „Przecieków sztuki” udało się zrealizować trzy pomysły – w październiku zeszłego roku Anna Pacholik zorganizowała artystyczno-społeczny happening w parku im. Sienkiewicza, w grudniu Jan Markiewicz przymocował instalację artystyczną do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, zaś w marcu Borys Kosmynka stworzył „8m³ ciszy” – instalację artystyczną 
w Manufakturze. Kolejna praca artystyczna znajduje się w parku Staromiejskim – instalacja „True/Fake” autorstwa francuskiego artysty Baptiste Loprieno.
- W tym roku projekt będzie funkcjonował na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi – opowiada Michał Bieżyński. – Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiekolwiek uczelni artystycznej. Wybrani artyści skorzystają ze wsparcia finansowego Łódzkiego Centrum Wydarzeń do kwoty 10 000 zł brutto, przy zachowaniu podziału 8/2 to jest 8000 zł na zakup materiałów plastycznych lub usług niezbędnych do wykonania przedstawionego wcześniej obiektu lub działania oraz 2000 zł na wynagrodzenie. 
 
Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@gmail.com w terminie 16.05-16.06.2017 r.
 
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy regulamin projektu dostępne będą w dniach 16.05-16.06.2017 r. na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń - www.lcw.lodz.pl oraz na profilu „Przecieków sztuki” - www.facebook.com/przeciekisztuki 
 
Spośród nadesłanych formularzy zgłoszeniowych, w terminie 7 dni od daty zakończenia naboru zostaną wybrane maksymalnie trzy projekty artystyczne. Preferowane będą projekty „niemuralowe” – rzeźby, instalacje, obiekty przestrzenne, happeningi, realizacje site-specific, etc. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje możliwość częściowego „wplecenia” muralu w większą formę pracy. Projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców. Projekt „Przecieki sztuki” nie jest organizowany na zasadzie festiwalu, który odbywa się w jednym, konkretnym terminie, a funkcjonuje bardziej jako całoroczny program. Za wybór artystów, koordynację, promocję oraz organizację projektu odpowiedzialna będzie para koordynatorów: 
- Michał Bieżyński -  kurator ds. sztuki miejskiej z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń
- Aleksandra Ignasiak - asystentka w Pracowni Semiotyki Obrazu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Nowickiego, Wydział Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 
 
Rezultatem działań artystycznych będą dostępne dla wszystkich mieszkańców uliczne realizacje plastyczne. Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronie FB projektu: www.facebook.com/przeciekisztuki
 

Kategoria

Sztuka