Reliefy i rzeźby Veroniki Taussig | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Reliefy i rzeźby Veroniki Taussig

Relief Veroniki Taussig

W galerii Pop-up Ogrodowa 8 można oglądać cykl papierowych reliefów i rzeźb Veroniki Taussig. To celebracja jej zamiłowania do koloru, przeplatania barw. Otwarcie wystawy "Przekroczenia/Crossing" w ramach Łódź Design Festiwal 15 IX o godz. 19.
W procesie tworzenia artystka bada dynamikę czerni "poruszającej się" powoli pod pasami kolorów. Ta sztuka oddziałuje na zmysły kolorowymi płaszczyznami o identycznym kształcie. Formy krzyżują się, nachodzą na siebie, to pojawiając się, to zanikając w przestrzeni.
Veronika operuje płaszczyznami, które szybują w przestrzeni, pozornie w niej zawieszone na czarnych, prawie niewidocznych konstrukcjach ram. Wiele jest tu pionów w chwiejnej równowadze, wież przeczących prawom grawitacji, atektonicznych konstrukcji i wizualnych kalamburów.
Jedne z najciekawszych prac, to ujęte w ramy, papierowe kompozycje z czarnych i kolorowych pasków papieru, stanowiące rodzaj napiętych strun. Te wyrafinowane struktury stanowią syntezę barwy i formy. Dzięki nim, Taussig wprowadza obraz symultaniczny. W zależności od punktu patrzenia, widz ogląda różne kompozycje. Ulega iluzji ruchomego obrazu, który zdaje się dynamicznie zmieniać.
Wydaje się, że są to formy otwierające nowe przestrzenie dla eksperymentu artystki o wprost niespożytej energii twórczej.

Katarzyna HaberKurator - Urszula Tarasiewicz.

Veronica Taussig urodziła się w 1948 roku w Rumunii, ale od lat mieszka i tworzy w Wiedniu. Zawodowo zajmowała się projektowaniem wnętrz. Mimo że całe życie była blisko ze sztuką, interesowała się nią, kolekcjonowała prace współczesnych artystów, sama zaczęła tworzyć dopiero na emeryturze. Jej bezpośrednią inspiracją stał się kontakt z późnymi pracami Matisse'a. Obecnie każdą wolną chwilę poświęca na własne projekty. Wystawa w galerii Ogrodowa 8 jest szóstą, po wystawach w Pradze, Berlinie, Łodzi,  Sankt Petersburgu i Warszawie, indywidualną wystawą artystki. www.veronica-taussig.com


Wernisaż odbędzie się na patio budynku, do galerii będą zapraszane małe grupy gości. Należy mieć ze sobą maseczki.
Galeria Pop-up Ogrodowa8
  • 15-09-2019 godz 19:00 - 11-10-2020

Kategoria

Sztuka

Kontakt

Łódź, ul. Ogrodowa 8
Ogrodowa Office, parter