Salony fotografii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Salony fotografii

"Salony fotografii" to trzy wystawy prac studentów, absolwentów i pedagogów szkoły Filmowej w Łodzi, które zostaną otwarte w trzech lokalizacjach z okazji 25-lecia Katedry Fotografii - 21 VI o godz. 18 w OPS, 22 CI o godz. 18 w Galerii OFF Piotrkowska i 23 VI o godz. 17 w Muzeum Książki Artystycznej.
Katedra Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi świętuje 25-lecie. I wychodzi poza mury uczelni. Prace studentów i absolwentów zobaczymy w czerwcu w ramach trzech wystaw: w Ośrodku Propagandy Sztuki, Muzeum Książki Artystycznej i Galerii Off Piotrkowska. Będą towarzyszyły tegorocznemu Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

W OPS kuratorzy – prof. Janusz Tylman i Jacek Laube – przygotują ekspozycję w „salonowej” formie. Całe powierzchnie ścian – od podłogi aż po sufit – wypełnione będą zdjęciami. Będzie to przegląd prac powstałych w Katedrze Fotografii w ciągu 25 lat, przy uwypukleniu podobieństw i różnic wynikających ze zmieniających się trendów. Salon zwiedzimy też w Internecie – dzięki stronie, pomyślanej jako wizualny odpowiednik ścian galerii, będzie można przejrzeć (z bliska) dużą liczbę prac. Ten internetowy katalog zostanie zaprezentowany w galerii na specjalnych stanowiskach i poza nią, w dowolnym miejscu i czasie, za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Zobaczymy prace m.in.: Kasi Bielskiej, Piotra Zbierskiego, Dominika Tarabańskiego, Tomka Wysockiego, Sonii Szóstak, Karoliny Wojtas, Michała Matejki, Gabriela Orłowskiego i Huberta Humki.

W Muzeum Książki Artystycznej obejrzymy publikacje o fotografii (m.in. Agaty Grzybowskiej, Piotra Zbierskiego czy Michała Matejki), ale też zdjęcia, które wchodzą w ich skład. Podążając za technologią – obok analogowych wydruków będzie można zobaczyć instalację z zinów i innych form selfpublishingu, a także utwory audiowizualne, które podejmą wyzwanie połączenia obrazu, dźwięku i formy książki. Kuratorkami tej wystawy są Ewa Ciechanowska-Urbańska i Karolina Balke. Prace pokaże 12 studentów i absolwentów Szkoły – m.in.: Maciej Bujko, Karolina Wojtas, Justyna Bugajczyk, Justyna Chrobot i Paweł Giza.

Ekspozycję zatytułowaną /fʌs/ w Galerii Off Piotrkowska zaprezentuje razem ze studentami Szkoły Filmowej Hubert Humka. Zobaczymy nie tylko fotografie, ale i obiekty, dzięki którym widz może przenieść się w przestrzeń wibrujących obrazów – jak mówią autorzy: „w nieokreśloną masę kosmiczną”. Ciężki klimat brudu, fermentu ma wciągnąć w swoją otchłań i „przetwarzać” odbiorców w część wystawy – a dziać ma się to poza ich świadomością. Prace prezentować będą: Krzysztof Żabski, Aleksandra Pawłowska, Julia Ożańska, Andrzej Cichoń, Olga Samosionek, Sophia Kalinowska-Werter, Agata Puławska, Aleksandra Szajnecka, Patrycja Bieniek, Julia Klewaniec, Kacper Godlewski, Kamila Winnicka, Karolina Golis, Natalia Kościelska, Magdalena Benda i Maria Łukaszewska.

Wystawy towarzyszą Fotofestiwalowi.