Seniorzy malują pory roku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Seniorzy malują pory roku

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Cztery pory roku”. Wernisaż 1 X o godz. 14 (wejście od ul. 3 Maja – piwnice).
„Cztery pory roku” to wystawa 50 prac 25 seniorów – członków Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działających w dwóch grupach plastycznych. „Nowa Fala” rozwija swoje pasje od roku akademickiego 2013/2014 a „Fascynacja” od lutego 2017 r. Mimo różnicy w stażu, poziom ich prac stał się bardzo wyrównany. Ponadto łączy ich wielka miłość do twórczości Józefa Chełmońskiego, mistrza polskiego pejzażu, który stał się niejako patronem obu grup.

Okres pandemii 2020-2021 nie sprawił, że seniorzy zaprzestali swojej aktywności, wręcz przeciwnie. Zmotywowani przez instruktorkę, nauczyli się korzystać z zajęć prowadzonych przez nią on-line w pustej pracowni plastycznej i udostępnianych na profilu społecznościowym. Obserwując w domach kolejne etapy powstawania malowanych przez nią krajobrazów czterech pór roku, poznawali tajniki malarstwa akrylowego i tworzyli swoje pejzaże. W tym trudnym czasie czerpali z tych zajęć siłę i satysfakcję.

Artyści-seniorzy, zainspirowani także mazowieckimi krajobrazami Józefa Chełmońskiego, postanowili wykorzystać zdobyte na zajęciach wiadomości i stworzyć własne obrazy. Wystawa prezentuje powstałe w okresie pandemii dzieła akrylowe i olejne na płótnie ukazujące różne pejzaże o każdej porze roku.

Dotychczas seniorzy z ŁUTW zaprezentowali swój dorobek na własnej dużej wystawie „Ale o co chodzi?” w Muzeum w Łowiczu (2018), na poplenerowych wystawach: „Konie” w Pałacu w Walewicach (2017) i „Architektura Łowicza w malarstwie” w ZSiPOWŁ w Łowiczu (2019) oraz przy okazji ważnych wydarzeń, m.in.: Wojewódzkie Dni Seniora w Łowiczu (2019), Piknik Europejski w Łowiczu (2019), 100-lecie Województwa Łódzkiego w ZSiPOWŁ w Łowiczu (2019). Zdobywali też nagrody i wyróżnienia na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+” w Łodzi (2019) i Wojewódzkim Konkursie Malarskim „100-lecie Województwa Łódzkiego” (2019).

Instruktorem grup plastycznych jest Aldona Zając – artysta plastyk z Łowicza, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Grabowskiego.

Krystyna Kucharska
Muzeum w Łowiczu
  • 01-10-2021 godz 14:00 - 31-10-2021

Kategoria

Sztuka

Adres

Łowicz, Stary Rynek 5/77