Soundedit ’21 – Ciechowski/Świetlik, wystawa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Soundedit ’21 – Ciechowski/Świetlik, wystawa

Od kilku lat Festiwal Soundedit przygotowuje wystawy związane tematycznie z branżą muzyczną. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. W Galerii Fotografii im. Hanemana zostanie zatem zaprezentowany zbiór fotografii Andrzeja Świetlika, dedykowany liderowi Republiki.
Artysta fotografował go w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również te wcześniej niepublikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. Przed wernisażem, zaplanowanym na 22 X o godz. 18, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie również okazja do zdobycia podpisu na albumie „Ciechowski – Świetlik”.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Andrzej Świetlik [ur. 1951 r. w Złotowie] – portrecista. Współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Członek ZPAF. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2013 r. wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika. Autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal branding. Z jego usług korzystali: Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa, Jacek Kuroń i wiele innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się: Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika to także około 50 okładek płyt, m.in.: Obywatel G.C. – „Obywatel świata”, Republika – „1991”, Maanam – „Derwisz i Anioł”, Edyta Geppert – „Historie prawdziwe”, Justyna Steczkowska – „Dziewczyna Szamana”. Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych.

22 grudnia przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Artysta podczas pierwszej edycji Festiwalu Soundedit został uhonorowany (pośmiertnie) nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem” (2009 r.).

W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 21-24 X w Łodzi. Bilety na koncerty, które odbędą się w Klubie Wytwórnia, są dostępne w kasie Klubu oraz na stronach bilety24.pl, ticketmaster.pl i going.pl.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!