Sploty Wolskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Sploty Wolskiego

Fragment pracy Xawerego Wolskiego, fot. materiały prasowe

26 X Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera wystawę ”Xawery Wolski. Sploty”. Zaprezentuje na niej nieznane szerzej dzieła artysty nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych.
Prace są efektem eksperymentów z różnymi materiałami – od ziemi z Meksyku, przez kamienie z Birmy po bawełnę z Indii czy jedwab z Tajlandii. Na wystawie będzie
można obejrzeć nie tylko rzeźby, ale również aranżacje przestrzenne, fotografie i rysunki.

Xawery Wolski to artysta-rzeźbiarz, który odniósł spektakularny sukces na arenie międzynarodowej. Najbardziej charakterystyczny w jego twórczości jest motyw łańcucha, ogniwa nieskończoności, powtarzalności i ciągłości, która łączy kultury, tradycje i pokolenia.

Wystawa rzuca nowe światło na prace artysty, koncentrując się na tematyce splatania. Nawiązuje do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Ale ideę splotu można odczytywać także jako swobodne nawiązanie do tkaniny czy też metaforę przenikania się różnych ludzkich doświadczeń. W przeciwieństwie do ulubionej formy artysty – łańcucha, jako potencjalnie nieskończonego ciągu zamkniętych ogniw – splot jest formą mało określoną, rozwijającą się niekonsekwentnie w wielu kierunkach. Podobnie rozsnuwają się odnoszące się do niego skojarzenia, sensy i metafory.

- Lubię eksperymentować z materiałami. Podczas moich dalekich podróży zbierałem różne surowce naładowane historią i mistycyzmem ich oryginalnej kultury, które przekształcam we współczesne dzieła z zamiarem dokonania ich nowej interpretacji oraz zachowania ich istoty w innym kontekście – mówi artysta.

Prace, które będzie można oglądać na wystawie powstały przy użyciu papieru, brązu, terakoty, drewna, gumy czy drutu. Wyróżniają się bogactwem struktur i faktur. Do ich stworzenia artysta wykorzystał materiały przywiezione z dalekich zakątków świata: nasiona i kamienie półszlachetne z Birmy, czarną ziemię z Meksyku, bawełnę z Indii czy surowy jedwab z Tajlandii.

Na wystawie zobaczymy kilka realizacji rzeźbiarskich artysty, ale też fotografie, prace na papierze oraz instalacje, które stanowią przykłady zaskakującego połączenia materiałów i technik: szydełkowanie z drutu, wyplatanie ze źdźbeł trawy, łączenie sznurów z koralikami terakotowymi czy wypalanie z gliny monumentalnych tunik.

- Proces tworzenia wprowadza mnie w stan kontemplacji. Ręce są zajęte, a umysł podróżuje w rozmaitych kierunkach. Poprzez sztukę mogę odkrywać nowe możliwości i niezbadane dotąd horyzonty – dodaje Xawery Wolski. Artysta podkreśla istotę artystycznego kunsztu, które jest unikalnym połączeniem pracy umysłu, wyobraźni i ludzkich rąk. Kunsztu, który jest formą medytacji, poetyckiego wyrazu, wyciszenia i intelektualnego zadania. Tak rozumiane rękodzieło jest odwrotnością procesu automatyzacji i mechanizacji pracy w wytwórstwie na skalę przemysłową. Jest ludzką odpowiedzią na sztywno określone reguły w procesie produkcyjnym.

---
Xawery Wolski. Sploty
26.10.2023-28.04.2024
kurator: Jarosław Lubiak


Xawery Wolski urodził się w Warszawie w 1960 roku. Studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, École nationale supérieure des beaux-arts i L'Institut des hautes études en arts plastiques w Paryżu oraz Studio School of Drawing, Painting and Sculpture w Nowym Jorku. Uczestniczył w kilku rezydencjach artystycznych, spędzając dużo czasu Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Artystyczne poszukiwania zaprowadziły go do Peru (1994 r.), a rok później do Meksyku, gdzie pracował ponad 25 lat. Po tym czasie powrócił do Polski. Obecnie mieszka i tworzy w rodzinnym Dańkowie.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • 26-10-2023 godz 18:00 - 28-04-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł