Starowieyskiego teatr rysowania | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Starowieyskiego teatr rysowania

Fragment "W oczekiwaniu Ocaliciela"

Franciszek Starowieyski od 1980 r. tworzył autorskie dzieła, które nazywał Teatrami Rysowania. Jedno z nich zobaczymy w Ośrodku Propanagdy Sztuki. Wernisaż live na Facebooku galerii 4 III o godz. 10.
Franciszek Starowieyski, jeden z największych i najbardziej oryginalnych polskich artystów ostatniego półwiecza, rysownik, plakacista, malarz i znawca sztuki. Od 1980 r. tworzył autorskie dzieła, które nazywał Teatrami Rysowania. Były to obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych, powstające z udziałem widzów, modelek i muzyki, których tworzenie wielokrotnie trwało po kilka dni, stając się parateatralnymi spektaklami. W ciągu następnych lat takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami naszego kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago.

Przedostatnie z takich dzieł powstało w Lublinie w czerwcu 1995 r., a autor nadał mu tytuł "W oczekiwaniu Ocaliciela", choć teraz częściej nazywane jest Lubelskim Teatrem Rysowania. Powstał obraz o wymiarach 3 m wysokości i 18 m długości, największy z Teatrów Rysowania, jaki powstał w Polsce i jednocześnie powszechnie oceniany jako najlepszy.

Przez 4 czerwcowe dni rysowania artysta inspirował się fragmentami poematu "Król Duch" Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Powstała wielka wizja kłębowiska odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz stworów mechanicznych, prezentująca jednocześnie potęgę sił witalnych i odwołań do elementów śmierci i rozkładu, tak typowych w całej twórczości Starowieyskiego.

Właścicielami dzieła są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski. Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi składa się także z plansz z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografii dokumentujących powstawanie tego Teatru Rysowania.

Ekspozycję uzupełniają rysunki i plakaty Franciszka Starowieyskiego ze zbiorów dr. Andrzeja Papiewskiego oraz prace rysunkowe ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi autorstwa: Tadeusza Brzozowskiego, Jana Dobkowskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jacka Gaja, Barbary Gawdzik-Brzozowskiej, Adama Hoffmanna, Jana Lebensteina, Juliusza Narzyńskiego, Janusza Przybylskiego i Alicji Wahl.

Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
kurator: Jerzy Zegarliński