Święto komiksu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Święto komiksu

Fragment okładki komiksu "Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa", rys. Zbigniew Kasprzak

33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się w dniach 24–25 IX w Atlas Arenie. Najważniejszymi gośćmi będą: południowokoreański twórca Kim Jung Gi – artysta tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony fanów na całym świecie (autor ilustracji do plakatu 33. MFKiG), Miguel Valderrama, rysownik komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team”, oraz Greg Rucka, w Polsce znany przede wszystkim z serii „Wonder Woman”, „Gotham Central” czy „Wolverine”.
Kim Jung Gi dysponuje niezwykłą pamięcią, która pozwala mu kreować ekstremalnie rozbudowane sceny. Ten talent potwierdza się również w trakcie swoistych performensów artysty, podczas których rysuje na żywo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Jest precyzyjny, doskonale zna ludzką i zwierzęcą anatomię, którą konfrontuje z projektami urządzeń i maszyn, dbając przy tym o detale. Ma zagorzałych fanów w Korei, Japonii, Europie oraz w obu Amerykach, a jego poczynania na Instagramie obserwuje ponad 1,5 miliona osób. Kim jest autorem muralu, który zdobi elewację Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Na festiwalu będzie można spotkać także polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii: Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową). Ich pobyt w Łodzi dopełni wystawa prezentująca dorobek obojga artystów, którą będzie można zobaczyć w Centrum Nauki i Techniki w EC1.

W programie również spotkania z twórcami komiksów, strefa autografów, gdzie autorzy będą rysować dedykacje w swoich albumach, targi komiksowe, gdzie można będzie kupić najnowsze wydawnictwa z kraju i ze świata oraz znaleźć białe kruki wśród komiksów antykwarycznych. Poza tym: warsztaty ze znanymi rysownikami i scenarzystami, wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery, konkursy (w tym konkurs cosplay) i gala, podczas której przyznane zostaną Komiksusy i prestiżowa nagroda im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu.

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. 33. MFKiG zaoferuje interaktywne stanowiska dla zwolenników tak starszych, jak i współczesnych platform gamingowych, a także program merytoryczny, który wypełnią dyskusje na temat dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu. Sekcja „retro” skoncentruje się na rywalizacji między kolejnymi generacjami konsol Sega i Nintendo, której apogeum przypadło na lata 90. XX wieku. Będzie okazja, by chwycić za pad i przekonać się, jakimi atutami dysponowały urządzenia tych firm. Osoby preferujące bardziej aktualne rozwiązania sprzętowe otrzymają do dyspozycji najnowsze komputery i konsole. Będą mogły zmierzyć się z innymi amatorami gier zręcznościowych.


Ilustracja: fragment okładki komiksu "Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa", rys. Zbigniew Kasprzak