Sztuka Afryki z Pabianic | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Sztuka Afryki z Pabianic

Okładka książki Beaty Boryckiej.

Muzeum Miasta Pabianic w swej bogatej i urozmaiconej ofercie posiada od niedawna ciekawą książkę poświęconą sztuce z… Afryki.
Zbiory etnograficzne z Czarnego Lądu w zbiorach pabianickiego Muzeum należą do najcenniejszych w Polsce i są na tyle bogate, że na ich podstawie pracownica Beata Borycka napisała książkę pt. „Afryka – Tradycje i kultury”.  Z pewnością wiele osób się zastanawia, skąd w Pabianicach takie wyjątkowe eksponaty? Tajemnicę wyjaśnia drugi rozdział zatytułowany „Pochodzenie zbiorów”.
Okazuje się, że kolekcję zapoczątkował w 1947 roku dr Witold Eichler, który przekazał dla muzeum 174 zabytki wraz z opisami miejsc pochodzenia. Darczyńca był postacią nietuzinkową. Z zawodu  lekarz, a z zamiłowania podróżnik. I to właśnie dzięki podróżom gromadził bogate kolekcje etnograficzną, a także entomologiczną.
Urodził się w 1874 roku w miasteczku Międzyrzec Podlaski. Pochodził z patriotycznej rodziny. Jego ojciec, z zawodu aptekarz, wspierał unitów prześladowanych przez rosyjskiego zaborcę. Witold podczas studiów medycznych został aresztowany za działalność w niepodległościowej organizacji i skazany na zsyłkę.  Po paru latach powrócił i w 1906 roku związał się z Pabianicami.
Na początku lat 70. XX wieku kolekcję wzbogaciło 48 eksponatów zakupionych od kolekcjonera sztuki afrykańskiej dr. Jerzego Jasieńskiego.
Natomiast drugim hojnym darczyńcom okazał się Peter Majok, który w 1987 roku wyemigrował z Pabianic do Niemiec. Fascynowała go kultura Afryki, a jego pasja powstała w dzieciństwie, gdy odwiedzał pabianickie muzeum. Po latach podarował on 24 przedmioty oraz 43 fotografie z lat 1947-1958.

Tytuły kolejnych rozdziałów mówią o eksponatach, w nich przedstawionych: „Stroje i maski”, „Rzeźby”, „Przedmioty użytkowe”, „Instrumenty muzyczne”, „Ozdoby”, „Broń i narzędzia łowieckie”.   Dzięki licznym kolorowym fotografiom przedstawiających eksponaty, a także ich dokładnym opisom, książka Beaty Boryckiej stanowi ciekawy informator dla osób zainteresowanych sztuką ludów Afryki.

P.Reising

Muzeum Miasta Pabianic

Kategoria

Sztuka

Adres

Pabianice, Stary Rynek 1/2

Kontakt

+48 422153982

mail: biuro@muzeum.pabianice.pl