Tkaniny i lalki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Tkaniny i lalki

Na wystawie, fot. materiały prasowe

Galeria Politechnika zaprasza na wystawę tkanin Elżbiety Kędzi z lat 1976-2024. Otwarcie 5 XI o godz. 15.30.
Profesor Elżbieta Kędzia (ur. 1952 r.) jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 1986 przebywała na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Paryżu, odbywając staż w Manufactures Nationales des Gobelins.

W latach 1976–2014 pracowała w macierzystej uczelni na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obecnie zatrudniona jest w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W latach 1990 – 2004 była uczestnikiem European Textile Network. Od 1994 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków "Polska Sztuka Użytkowa". Elżbieta Kędzia zajmuje się tkaniną artystycznej, zarówno dużego, jak i małego formatu (gobeliny, żakardy, miniatury). Artystka zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych oraz prezentacjach polskiej tkaniny unikatowej w ośrodkach na całym świecie: w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Rosyjskiej Republice ZSRR. Prace Artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. W 2022 prof. Kędzia roku otrzymała srebrny medal „Gloria Artis”-Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawie prof. Elżbiety Kędzi towarzyszyć będzie ekspozycja unikatowych lalek, które powstały w ramach projektu Jolanty Królikowskiej „Obietnica piękna”, zrealizowanego w 2020 r. Do udziału w projekcie zaproszonych zostało kilkanaście kobiet - znanych i mniej znanych artystek, ale też kobiet które na co dzień ze sztuką nie mają nic wspólnego. Każda z pań otrzymała surowy korpus lalki, który miała za zadanie ozdobić według własnego projektu - stworzyć twarz, fryzurę, strój, nadać lalce unikatowe cechy. Ważnym elementem projektu są dołączone do każdej lalki osobiste przesłania autorek. Autorką jednej z prezentowanych w kolekcji lalek jest prof. Elżbieta Kędzia.