Tkaniny utkane naturą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Tkaniny utkane naturą

Agnieszka Godszling na tle swojej tkaniny. Fot.P.Reising

Dr Agnieszka Godszling łączy ciekawą twórczość artystyczną z pracą pedagogiczną.  Specjalizuje się w tkaninie artystycznej, choć z tą dziedziną sztuki związała się przez przypadek.
Agnieszka Godszling mieszka w Działoszynie. Gdy podjęła decyzję o wyborze szkoły plastycznej to okazało się, że jest za późno, gdyż minęły już terminy egzaminów wstępnych. Jednak jej upór i determinacja nie pozwoliły zrezygnować z własnych pasji, dlatego ostatecznie dostała się do Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli, w którym przydzielono już każdemu specjalizację. Wówczas okazało się, że do wyboru została tylko tkanina artystyczna...

Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. W 2010 roku obroniła dyplom magistra sztuki w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierunkiem profesor Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Już pięć lat później, na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi uzyskała tytuł doktora sztuki. Po ukończeniu studiów została asystentką prof. Poradowskiej-Werszler. To sprawiło, że zwróciła się ku pedagogice. Od prawie 9 lat pracuje w kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, gdzie prowadzi pracownię tkaniny artystycznej i struktur wizualnych.

Specjalizuje się w tworzeniu klasycznych gobelinów, ale także zajmuje się malarstwem na tkaninie w technice gorącego batiku. Jej prace można było oglądać na wielu wystawach nie tylko w kraju, lecz również w tureckim mieście Burdur oraz białoruskim Grodnie. Jest zdobywczynią różnych nagród i wyróżnień, m.in. na konkursach w Kaliszu, Kamiennej Górze, Łodzi, Krośnie… W 2011 roku na VIII Międzynarodowym Konkursie Arrasu, Tkaniny i Sztuki Włókna we włoskiej miejscowości Sala Baganza zdobyła Nagrodę organizatora - Arkadii.

Do tworzenia tkanin wykorzystuje najlepsze włókna z kowarskiej wełny. Od 12 lat bierze udział w międzynarodowych sympozjach dla twórców tkanin artystycznych organizowanych właśnie w Kowarach.
- Uwielbiam te kowarskie spotkania  i z niecierpliwością czekam na kolejne – mówi. - Ujmuje mnie to miejsce a także ludzie, którzy chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami, przemyśleniami na temat sztuki. Dzielą się swoją twórczością a także wrażeniami z różnych pobytów zawodowo-artystycznych. Ta wzajemna wymiana między artystami z różnych środowisk twórczych jest dla mnie bardzo cenna

Inspiracje do swoich tkanin czerpie przede wszystkim z natury. Obserwując ciągle zmieniającą się przyrodę zachwyca się jej bogactwem. Natura nasuwa jej nowe pomysły, które stara się  urzeczywistnić przy warsztacie tkackim. Natomiast, jej zdaniem, środowisko artystów tworzących tkaniny artystyczne nie jest duże, lecz stale się rozwija.
- Wciąż wśród nas pojawiają się nowe twarze – twierdzi.
Artyści często w swoich realizacjach wykorzystują techniki mieszane, eksperymentalne a tkanina artystyczna wkracza w inne dziedziny sztuk plastycznych.

Pomimo wykonywanej pracy pedagogicznej Agnieszka Godszling stara się wykonać co najmniej jedną nową tkaninę w roku. Nie zapomina również o rysunku i malarstwie. Swoje prace stara się na bieżąco przedstawiać podczas wystaw indywidualnych, zbiorowych w kraju i poza granicami. W najbliższym czasie weźmie udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Artystów w Licheniu

Paweł Reising

Kategoria

Sztuka