Triennale Tkaniny Młodych | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Triennale Tkaniny Młodych

YTAT 2019, fot. ATN

Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – czwarta edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych – to projekt, który zaprezentuje najlepsze realizacje młodych artystów z całego świata, tworzących w zakresie tkaniny projektowej i tkaniny artystycznej.
Na zaproszenie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odpowiedziało aż 18 uczelni artystycznych z 11 krajów: Szwecji, Estonii, Finlandii, Litwy, Japonii, USA, Czech, Słowacji, Rumuni, Słowenii i Polski. Studenci i absolwenci ostatniego roku tych uczelni zaprezentują podczas konkursowej wystawy najciekawsze realizacje z ostatnich trzech lat.

Jury, w którym zasiądą:

Hella Jongerius (holenderska projektantka, absolwentka Design Academy w Eindhoven);
Aleksandra Gaca (polska projektantka tkanin artystycznych tworząca w Holandii, laureatka Dutch Design Award);
Janis Jefferies (artystka, badaczka, emerytowana profesor Uniwersytetu Londyńskiego);
Jessica Hemmings (profesor HDK-Valand na Uniwersytecie w Göteborgu, absolwentka projektowania tekstyliów w Rhode Island School of Design) oraz
Dorota Stępniak (kuratorka, badaczka, dziennikarka i wykładowczyni. Pomysłodawczyni i managerka pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego designowi – Łódź Design Festival)

wyłoni laureatów konkursu i przyzna dwie równorzędne Nagrody Rektora ASP w Łodzi (po jednej w każdej kategorii: tkanina projektowa i tkanina artystyczna), o wartości 2000 euro każda.

Laureatów poznamy podczas uroczystego otwarcia wystawy YTAT 2022, które odbędzie się w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi 9 X o godz. 16.

Tego samego dnia o godz. 11 w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, Łódź) odbędzie się sympozjum naukowe wokół YTAT 2022, poświęcone znaczeniu tkaniny artystycznej w dyskursie sztuki najnowszej, na rynku sztuki oraz w procesie kształtowania nowych pokoleń twórców.

Po raz pierwszy elementem wydarzenia będzie wystawa YTAT MENTORS, prezentująca prace nauczycieli akademickich z zaproszonych do udziału w konkursie uczelni artystycznych. Otwarcie tej towarzyszącej głównym wydarzeniom wystawy zaplanowane jest na 6 X (rozpocznie się tuż po inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi). Wystawa prezentowana będzie w Galerii Hol w Centrum Promocji Mody.

Organizatorem YTAT 2022 jest Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a współtwórcami wydarzenia – jego partnerzy: Centralne Muzeum Włókiennictwa (główny partner merytoryczny oraz pomysłodawca tegorocznego sympozjum) oraz Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 17. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.


Laureaci nagród

Cztery równorzędne nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali:

Kategoria: tkanina artystyczna
Maria Pilm za pracę pod tytułem: „Brak równości w społeczeństwie funkcjonującym w oparciu o nowoczesne technologie (smart socjety) na przykładzie różnych pokoleń”
Jonatan Jurkowski za pracę pod tytułem „Mandorla dla ziemi”

Kategoria: tkanina projektowa
Zuzanna Wójcik za pracę pod tytułem: „Soft or not”.

Kategoria interdyscyplinarna
Renata Ramola-Piórkowska za pracę pod tytułem: „Jutro. Tkaniny z użyciem nasion”