Twórczy tandem: Hunger - Kotlicki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Twórczy tandem: Hunger - Kotlicki

„Przenikanie” Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego - twórczy tandem w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5. Wernisaż wystawy 18 I o godz. 18.30.
Wystawa „Przenikanie” jest owocem pracy niezwykłego tandemu twórczego – Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego, których znajomość, a potem wieloletnia przyjaźń rozpoczęła się blisko 25 lat temu w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Aneta Pawłowska ,prof. UŁ – historyk i historyk sztuki. Przedsięwzięcie realizuje Uniwersytet Łódzki we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi i Miejską Galerią Sztuki w Łodzi. Wydarzenie objęte jest patronatem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Ekspozycja potrwa do 29 lutego 2024.

Rozmowy o sztuce, wzajemne wizyty w pracowniach i wspólne zajęcia ze studentami zaowocowały przenikaniem się również na polu sztuki. Stało się ono niesamowitym obszarem eksploracji, laboratorium idei, w którym nieustannie trwa proces twórczy i wyłaniają się wizje oraz koncepcje podążających odmienną ścieżką artystów – tak o duecie Hunger-Kotlicki pisze Adriana Usarek.

Współpraca mistrza i ucznia, współpraca w ramach strzechy budowlanej, włoskie warsztat renesansowe, pracownie Rubensa i Rembrandta, WHUTEMAS, plenery malarskie Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym, coworking for artists to tylko kilka przykładów bliskiej kohabitacji twórców, która przyniosła doskonałe rezultaty. Podobnie jest w przypadku wspólnego malowania Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego.


Ryszard Hunger (ur. 1940, Łódź)

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), gdzie w roku 1990 otrzymał tytuł profesora tytularnego. Przez wiele lat pracował na macierzystej uczelni, sprawując funkcje dziekana, prorektora, a w latach 1987-1993 rektora. Był wieloletnim wykładowcą historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim obecnie. W latach 1970-1973 należał do łódzkiej Grupy Konkret. W kolejnych dziełach malarskich z cyklu „Okna” (1973-1983) – realizował albertiańską ideę obrazu jako „otwartego okna”. W kolejnym cyklu „Imago” jawi się jako abstrakcjonista; preferujący formy geometryczne, zrytmizowane. Z czasem zaczął tworzyć obrazy figuratywne, nasycone ekspresją i metaforyką. Zajmuje się również grafiką artystyczną. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych. Brał udział w około 400 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace R. Hungera znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii krajowych i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych. W 1985 roku był wśród czternastu polskich artystów zaproszonych do Talla, miasta sztuki, żeby pozostawić tam swoją artystyczną realizację. Otrzymał wówczas Premio Internazionale Apollo Musagete. Obok licznych nagród i wyróżnień jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi, 2002. W roku 2010 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. 

Piotr Kotlicki (ur. 1972, Piotrków Trybunalski)

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom otrzymał w 2000 roku w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Od 2007 jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wystawiał m.in. w Warszawie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Polska); w Ningbo Museum of Art (Chiny), na Festiwalu Videomedja w Nowym Sadzie (Serbia); na Festiwalu MADATAC w Madrycie (Hiszpania); w Drei Ringe (Niemcy) oraz w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Kotlicki jest m.in. Laureatem Grand Prix, na Interference Festival.