Uszyta opowieść | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Uszyta opowieść

Aktorzy "Kamerdynera" w strojach Izabeli Stronias, fot. materiały prasowe

„Grały” w głośnych produkcjach i na deskach scen w Łodzi, Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku – kilkanaście kostiumów teatralnych i filmowych, w tym te przygotowane do nagrodzonego Srebrnymi Lwami „Kamerdynera”, będzie można podziwiać w galerii ASP w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Autorką prac jest kostiumograf Izabela Stronias. Wystawa zapowiada zbliżającą się siódmą edycję Łódź Young Fashion. Wernisaż 28 X o godz. 17.
– Tą wystawą chcemy pokazać, jak istotnym elementem budowania opowieści teatralnej i filmowej są scenografia i kostiumy. To one ułatwiają widzom wejście do wykreowanego przez aktorów świata. Wystawa zaprezentuje prace uznanej kostiumograf, Izabeli Stronias, której projekty mogliśmy podziwiać w wielu produkcjach. Na wystawie zobaczymy je w formie fotografii – kolaży na płótnie – oraz kostiumów prezentowanych na manekinach – wyjaśnia dr Karolina Grudzińska, kuratorka wystawy „Izabela Stronias. Kostium teatralny i filmowy”.

Kostiumy prezentowane na wystawie powstały do spektakli dramatycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wierszalin w Supraślu. Były podziwiane przez publiczność widowisk baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Logos w Łodzi oraz opery zrealizowanej w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Prowadząca Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. Izabela Stronias,  zajmuje się tworzeniem scenografii oraz kostiumów teatralnych i filmowych. Pasjonuje ją także malarstwo. Projektuje scenografię i kostiumy do teatru telewizji, teatrów dramatycznych, oper, baletów i filmów fabularnych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji filmowych i teatralnych. Współpracowała z reżyserami polskimi, francuskimi, chińskimi oraz niemieckimi. Za swoją twórczość teatralną otrzymała trzy Złote Maski – za kostiumy do spektaklu „Intryga i miłość” (Teatr Jaracza w Łodzi), za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kobro” (Teatr Nowy w Łodzi), za scenografię i kostiumy do opery „Semele” (Teatr Wielki w Łodzi). Za kostiumy do filmu fabularnego „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł 2019”.

Wystawę, która jest wydarzeniem towarzyszącym Łódź Young Fashion, będzie można oglądać od 28 października 2023 roku do 4 stycznia 2024 roku, na pierwszym piętrze foyer Teatru Muzycznego w Łodzi, w godzinach pracy teatru i podczas spektakli. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion odbędzie się w dniach 16-18 XI. Złożą się na nią: prestiżowy konkurs Złota Nitka, Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru ASP, przegląd filmów modowych Fashion Film Festival oraz cała seria wystaw, warsztatów i innych wydarzeń związanych z modą, rozsianych po całym mieście.

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu. Partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia: Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Teatr Muzyczny
  • 28-10-2023 godz 17:00 - 04-01-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Północna 47/51