W głąb siebie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

W głąb siebie

"Jestem swoim domem" jest częścią procesu poszukiwania wewnętrznego domu w odniesieniu do wielowymiarowej relacji z naturą. Jest to podróż w głąb natury, w głąb siebie, która zawiera w sobie elementy transformacji. Wystawa w ŁDK w ramach Fotofestiwalu.
Doświadczanie złożoności przyrody, wszystkich jej żywiołów, cykliczności i intensywności staje się drogowskazem w poznawaniu i oswajaniu ukrytych stanów wewnętrznych. Odczuwanie tego co zapomniane przybiera charakter swoistego rytuału, w którym możliwe staje się dotykanie podświadomych warstw.

W pracy nad prezentowanym cyklem artystka połączyła różne ścieżki swojej praktyki. Z jednej strony, doświadczenie pracy z ciałem, performansem, z drugiej strony praktykę fotograficzną skupioną na naturze i emocjonalnym aspekcie krajobrazu. Fotografie są wynikiem działań, które inicjowała i którym się poddawała. Jednocześnie stanowią ramy, w których działania te mogły być podejmowane.

Wędrówki po odludnych terenach, doświadczenie zimna, nagości i samotności to kluczowe składowe procesu uruchomionego przez fotografkę. Powstałe zdjęcia są jego zapisem, rejestracją zmiany. Wyrazem fascynacji naturą i doświadczaniem jej na wielu poziomach, w szczególności na poziomie sensualnym. Procesem scalania się z pierwotnym środowiskiem człowieka, w wymiarze związanym zarówno z fizycznością, jak i duchowością, który skutkuje ukojeniem. Docieraniem do metaforycznego domu, którym sami dla siebie jesteśmy.

Agnieszka Gotowała (1986) - artystka multidyscyplinarna, pracuje w obszarze sztuk wizualnych i performansu. Ukończyła Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Po studiach zaczęła również rozwijać warsztat performatywny. W swojej twórczości koncentruje się na procesach poszukiwań, doświadczania i transformacji w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią i tożsamością w nich zawartą.

Jej prace były wystawiane w galeriach w Polsce i zagranicą oraz prezentowane podczas festiwali fotograficznych m.in. Suwon International Photo Festival, Photo LA w Los Angeles, OFF Festival w Bratysławie, Copenhagen Photo Festival, Month of Photography w Los Angeles. Prace fotograficzne były publikowane w magazynach takich jak m.in. The Earth Issue, rûm, Propeller, SCOPIO, HANT Magazine, GUP Magazine, Der Greif, Prism. Jest laureatką PhotoLab Batumi Photo Days 2019. Najnowszy cykl prac „Jestem swoim domem”, nad którym pracowała w latach 2016-2019, został zrealizowany m.in. podczas rezydencji artystycznych Long Island Artist Residency oraz KHMessen Artist Residency w Norwegii.

www.agnieszkagotowala.com