„W kratkę” – wystawa w willi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

„W kratkę” – wystawa w willi

Od 10 IX (otwarcie o godz. 12) w dawnej willi letniskowej Szai Światłowskiego, obecnie znajdującej się na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie można oglądać ekspozycję „W kratkę”. Znajdą się na niej prace artystek i artystów oraz projektantek i projektantów inspirowane kraciastą chustą.
„W zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się wiele kraciastych obiektów. Jest wśród nich także chusta robotnicza, którą zdobi wspomniany już deseń. Używana była przez kobiety pracujące w zakładach przemysłowych Łodzi w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Prosta, niepozorna, a jednak bardzo praktyczna, ciepła i trwała. Stosowana jako nakrycie głowy, osłaniano nimi także ramiona. Zabezpieczała przed chłodem i kurzem. I choć poszczególne chusty różniły się nieco od siebie, wszystkie były w kratkę! Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainauguruje działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom” – piszą organizatorzy wystawy.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace artystek i artystów oraz projektantek i projektantów inspirowane kraciastą chustą, które zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Zaproszone osoby na rozmaite sposoby odnoszą się do formy i funkcji chusty robotniczej. W willi zostaną też pokazane chusty ze zbiorów muzealnych wraz z zaproszeniem do szukania ich również na wystawach stałych w innych budynkach Muzeum. Zobaczyć będzie można prace autorstwa Iwony Chmielewskiej, Moniki Drożyńskiej, Pani Jurek, Magdaleny Karpińskiej, Kosmos Project.

Wystawa wpisuje się w architekturę willi, podkreślając jej wyjątkowy charakter. Prace wchodzą w relację z przestrzenią, grają ze światłem i funkcjami pomieszczeń. Wnętrze i dzieła zapraszają do odpoczynku, swobodnego bycia razem.

kuratorka: Magdalena Kreis
producentka kreatywna, koordynatorka projektu: Magdalena Gonera
producentka wykonawcza: Teofila Włodarczyk
identyfikacja graficzna: Studio Lekko

Miejsce: Willa letniskowa Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej CMWŁ
ul. Milionowa

Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • 10-09-2022 godz 12:00 - 30-04-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł