Wokół Księżyca | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Wokół Księżyca

Kameralna wystawa malarstwa Przemysława Wachowskiego jest przeglądem ostatnich działań artysty, swoistym zaproszeniem, aby zanurzyć się w głąb wewnętrznego świata twórcy, kolejną serią wizualizacji jego wspomnień z dzieciństwa, przeżytych wrażeń z przeszłości. Otwarcie 7 III o godz. 18.
Artysta proponuje odbiorcy spotkanie z jego ulubionymi motywami zaczerpniętymi z pamięci, przedstawionymi za pomocą syntetycznych form, które Wachowski eksploruje od wielu lat, m.in. przywoływanymi pejzażami z okolic rozlewiska Narwi, w których dominantę stanowią domy, bodiaki, stogi siana, pomost, sadzawka czy pływające po niej niewielkie łódki. Wprowadza w ostatnim czasie także motyw schodów, nierozłącznie wiążących się z miejscem jego pracy zawodowej. Wszystko to ukazane, z reguły, na niewielkim formacie płótna, z użyciem bogatej, wystudiowanej gamy barwnej. Bo barwa u Wachowskiego jest na pierwszym planie, to ona buduje poszczególne kształty, przestrzeń, nastrój w obrazie i jego gęstą strukturę. Artysta nakłada farbę wielowarstwowo, niejednokrotnie wraca do wcześniejszych prac, aby raz jeszcze zmienić ich kolorystykę, nadać im nowy, wyabstrahowany wymiar i wysmakowany kontrast walorowy.

Małgorzata Dzięgielewska, kuratorka wystawy

Przemysław Wachowski (ur. 1966 w Łodzi). Studia w latach 1988-1993 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Jacka Bigoszewskiego w 1995 roku. Prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych, jest obecnie dziekanem Wydziału Sztuk Wizualnych łódzkiej ASP.