Wspomnienie Kamyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Wspomnienie Kamyka

Na wystawę poświęconą pamięci zmarłemu w ubiegłym roku Krzysztofowi Kamińskiemu zaprasza od 1 I Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie i Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne Fcztery. Wernisaż o godzinie 18.00. Wystawa będzie czynna do 28 II.
„KAMYK jakiego pamiętamy" będzie fotograficznym wspomnieniem Krzysztofa Kamińskiego, piotrkowianina, który pozostanie w pamięci jako reżyser, aktor, niepokorny duch, człowiek teatru o wyjątkowym głosie, autor wielu spektakli. Autorami zdjęć są: Dariusz Kolek, Tomasz Lenarczyk i Jacek Szewczyk.

Kamiński przez kilka lat był aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi. W latach 80. wyemigrował „za chlebem” do Niemiec, gdzie pracował fizycznie na utrzymanie rodziny. Ponieważ bardzo doskwierał mu brak kontaktu z polską kulturą, sztuką, z polskim słowem, postanowił na małym, amatorskim magnetofonie nagrać wiersze. Jak się okazało - z sukcesem. W 1999 roku firma ODSI z Piotrkowa wydała kasetę pod tytułem „Bliżej Boga” z tekstami Karola Wojtyły, a w 2002 roku Centrum Kultury Polskiej w Bremie wydało płytę Krzysztofa Kamińskiego, na której recytuje wiersze Borowskiego, Tetmajera i R.M. Rilke do muzyki Michała Lorenca.

Po powrocie do rodzinnego Piotrkowa Trybunalskiego zrealizował dwa widowiska historyczne – „Zygmunt August w Piotrkowie” z Jerzym Zelnikiem w roli głównej oraz „Kmicic Europy czyli Sąd nad Krzysztofem Arciszewskim”. Tutaj w głównej roli obsadził Olafa Lubaszenkę. Kamiński był współautorem scenariuszy do obu spektakli. Równolegle podróżował po kraju ze swoim autorskim spektaklem multimedialnym na podstawie płyty „Salome”. Piotrkowianin był także autorem spektaklu „Miłość jest najważniejsza” – teksty Karola Wojtyły, muzyka Michał Lorenc.

Do pobrania