Wszędobylska woda | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Wszędobylska woda

Organizowana przez Akademickie Centrum Designu wystawa "Space of the Water" jest wynikiem inspiracji wodą – jej fakturą, wszędobylskością i wielowymiarowością. Zebrane na ekspozycji prace czerpią z niej i traktują ją choćby jako element architektoniczny. Otwarcie 10 V o godz. 18 w ramach Łódź Design Festiwalu.
Od organizatorów:

Skład chemiczny naszej krwi jest pokrewny składowi chemicznemu morza z początków świata, morza, z którego pierwsze żywe komórki i pierwsze wielokomórkowce czerpały tlen i inne elementy potrzebne do życia.

Przebywając w ograniczonych i przebodźcowanych miejscach, szukamy przestrzeni wytchnienia, swobodnego oddechu, powietrza. Rodzi się społeczne pragnienie bycia w miejscu bez ograniczeń albo na pogra niczu wydarzeń. Woda o nas pamięta i chyba nikt tak jak ona. Woda uznana za początek wszechrzeczy, część struktury świata, występuje w trzech fazach skupienia, jest niekwestionowanym nośnikiem o ikonicznym znamieniu oczyszczenia, odrodzenia i prapoczątku. Kosmologia wody opiera się na jej istocie, pramaterii, „źródle wszelkiej rzeczy i wszelkiego istnienia” (Eliade). Humanistyczna analiza architektury, jak i badania Waltera Nigella, pozwoliły traktować obiekty architektoniczne jako ciągłą i żywą narrację. Woda będąca pramaterią, staje się narratorem środowisk i ich medium.

Wystawa przekrojowa CENTRALI z cyklu Amplifying Nature to projekty, które w sposób badawczy mówią o cyrkulacji wody i powiązaniu jej ze społecznymi praktykami. Skala architektury nie jest określana przez rozmiar, ale przez zakres zjawisk, z którymi nas łączy.

Pawilon reaguje na opady wody, pobiera ją i transferuje, a ostatecznie powstaje poprzez konstrukcje usprawniające przepływ wody. CENTRALA pokazuje więc i tworzy architekturę poprzez grawitację, światło, wiatr czy wodę, są one wręcz elementami projektów architektonicznych jego modułami, fałdami, „ciałami bez organów”.

CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) to warszawska pracownia architektoniczno-badawcza, która zajmuje się reinterpretacją i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. W swojej praktyce badawczej badają relacje między architekturą a zjawiskami naturalnymi. Postrzegają architekturę jako proces, traktując grawitację, cyrkulację wody oraz zjawiska atmosferyczne i astronomiczne jako materiały budowlane.

Zainteresowana pamięcią i materialnością architektury, CENTRALA stymuluje debatę publiczną na temat ochrony powojennego dziedzictwa architektonicznego. Czerpiąc ze spuścizny warszawskich projektantów (takich jak Zofia i Oskar Hansenowie, Viola i Jacek Damięccy czy Alina Scholz), przywracają zapomnianą wiedzę architektoniczną: gramatykę polskich projektów wystawienniczych z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, wspólne słownictwo powojennego modernizmu czy wykorzystanie hydrobotaniki w architekturze.


Wydarzenie jest częścią 18. edycji Łódź Design Festiwalu.

Kreatorzy
CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis)

Kuratorka
Magdalena Komborska-Łączna

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi


Miejsce
P0_Akademickie Centrum Designu
Księży Młyn 13/15, Łódź
(wejście od ul. Księży Młyn)

wt., czw. 11.00–15.00
pt., sob. i nd. 12.00–19.00

W okresie trwania Łódź Design Festiwalu – otwarte codziennie 10–19.

Wstęp wolny
Akademickie Centrum Designu
  • 10-05-2024 godz 18:00 - 02-06-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Księży Młyn 13/15

Kontakt

90-337 Łódź