Wycinanki z Kijowa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

Wycinanki z Kijowa

fot. materiały prasowe

Na wystawę wycinanek „Światło przez…” zaprasza Biblioteka Tuvim. Otwarcie 20 II o godz. 17.
„Światło przez…” to nazwa debiutanckiego projektu studentów nowego programu edukacyjnego „Cyfrowa sztuka ludowa" na Wydziale Sztuki Dekoracyjnej i Restauracji Wydziału Sztuk Pięknych i Projektowania Kijowskiego Uniwersytetu Stołecznego im. Borysa Grinczenki. Przygotowane w jego ramach wycinanki były prezentowane w Antalyi podczas Ukraińskiego Festiwalu w Turcji, a także w instytucjach oświatowych Ukrainy. Uczestniczkami i uczestnikami programu - autorkami i autorami wycinanek - są Yana Sylenko, Anastasia Romashko, Kira Kulikova, Yura Subotenko, Polina Istomina, Angelina Redko, Yelyzaveta Kravchuk i inni.

Uważa się, że pierwsze wycinanki pojawiły się w VII i XII wieku w Chinach. „Vytynanka” (od ukraińskiego słowa „vytynaty”, tj. „wycinać”, „wycinać”) to rodzaj ludowej sztuki dekoracyjnej, w szczególności ukraińskiej. Obejmuje narracyjne i ozdobne dekoracje domowe: ażurowe, sylwetkowe itp. Charakteryzuje się lakonizmem i wyrafinowaniem środków obrazowych.

Wycinanki są wykonywane przy użyciu nożyczek (małych i bardzo dużych – np. do strzyżenia wełny owczej), specjalnych małych urządzeń rzemieślniczych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a także noży, siekier i innych narzędzi. Materiałem na wycinanki jest papier (biały lub kolorowy). Niektórzy uważają, że wycinanki mogą być wykonane z drewna lub materiałów roślinnych. Jednak na Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Wycinanek (Cutouts of the World, Wilno, 1991) wycinankami nazywane były tylko produkty wykonane z papieru (dowolnego rodzaju) i cienkiej tektury. Wycinanki są używane do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych – ścian, okien (na przykład jako niezwykłe zasłony w oknach wiejskich chat), a także półek, kominów i pieców. Mają zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i podczas świąt religijnych lub świeckich.

W Ukrainie wycinanka w swoim klasycznym znaczeniu stała się bardzo popularna w XIX i XX wieku jako dekoracja wiejskich domów. Przez długi czas ta forma sztuki była uważana za wymierającą. Ideą wycinanek monumentalnych (ulicznych), wykonywanych za pomocą materiałów współczesnych, jest z kolei zwrócenie uwagi młodzieży, artystów, designerów na twórcze możliwości sztuki dekoracyjno-stosowanej i wprowadzenie jej do współczesnego środowiska twórczego.

Wycinanki wykonane w ramach projektu „Światło przez…” wykonane są na folii banerowej, dzięki czemu mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi: są trwalsze, łatwiejsze w transporcie, doskonale prezentują się w otoczeniu architektonicznym i parkowym.

Pierwsza prezentacja projektu „Światło przez...” odbyła się podczas historyczno-kulturalnej imprezy charytatywnej „Portal przez wieki. Starosvitsky Bohuslav”, a następnie dzieło zostało zaprezentowane na pierwszym festiwalu sztuki „Boychuk Fest” Kijowskiej Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania im. Organizatorzy i goście wydarzenia otrzymali pozytywne opinie i nowe propozycje. Niedawno wycinanki te prezentowane były w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu.

Projektem „Cyfrowa sztuka ludowa” kierują Ałła Rudenczenko, doktor nauk, profesor, członkini Związku Projektantów Ukrainy, kierowniczka Katedry Sztuki Dekoracyjnej i Restauracji na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowania Kijowskiego Uniwersytetu Metropolitalnego im. Borysa Grinczenki oraz Jewhenija Lipowiecka, członkini Związku Artystów Ukrainy, starsza wykładowczyni na Wydziale Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowania Kijowskiego Uniwersytetu Metropolitalnego im. Borysa Grinczenki.

(na podstawie materiału informacyjnego Kijowskiego Uniwersytetu Stołecznego im. Borysa Grinczenki, tłumaczenie własne BMwŁ)