Wzornikowa wystawa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Wzornikowa wystawa

Na otwarciu wystawy. Fot.P.Reising

W piątek 31 maja 2019 roku Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wypełniło się licznie przybyłymi gośćmi. Przyczyną bardzo dużego zainteresowania było uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”.
Nazwę wystawy zaczerpnięto z książki wydanej przez Łódzki Dom Kultury, która kilka tygodni temu otrzymała nagrodę „Złoty Ekslibris” dla najlepszego wydawnictwa albumowego województwa łódzkiego 2018  roku. Jej autorka, Alicja Woźniak, jest pracownikiem  Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Ona również pełniła rolę kustosza wystawy, której scenariusz został oparty na układzie książki.

Dyrektor Muzeum prof. dr hab. Ryszard Grygiel podkreślił zaangażowanie  swojej pracownicy w tematykę haftu ludowego, który, jak stwierdził, jest jej konikiem. Natomiast ona podziękowała wielu osobom i placówkom muzealnym, które pomagały w przygotowaniu książki oraz wystawy. Podkreśliła też pięcioletnią, znakomitą współpracę z Łódzkim Domem Kultury, a zwłaszcza  Danutą Wachowską, kierowniczką Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu w tej placówce.

Na wernisaż przybyły twórczynie ludowe w strojach sieradzkich – Aleksandra Adamas, Kazimierza Balcerzak, Grażyna Kwapisz;  w strojach łowickich -  Terasa Foks, Teresa Jabłońska, Genowefa  Madanowska;  oraz strojach opoczyńskich – Halina Benderz i Anna Kołodziejczyk. Przy ich pomocy Alicja Woźniak przedstawiła zebranym charakterystyczne elementy haftu ludowego współczesnego, a także dawnego.

- Założeniem wystawy – stwierdziła pani Alicja - jest popularyzacja i propozycja nowego czytania haftów regionalnych wśród wszystkich pokoleń mieszkańców województwa łódzkiego. Wzornik to historyczne przypomnienie, że bogactwo dziedzictwa kulturowego i możliwości jego przetwarzania mogą stworzyć nową jakość we współczesnym wzornictwie, w sztuce użytkowej, w projektowaniu ubrań...
I dodała, że już „Wzornik” zaczął spełniać swój cel, ponieważ studenci w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, przy pomocy prof. Doroty Sak, „coraz chętniej sięgają do niego po takie etno inspiracje”.

Na wystawie zaprezentowano dużą ilość eksponatów ze zbiorów własnych  Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także z Muzeum Regionalnego w Opocznie, Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz Muzeum w Łowiczu. Wszystko pięknie skomponowano i wyeksponowano w nowoczesnej, bardzo atrakcyjnej formie. Za opracowanie plastyczne całości odpowiedzialna była Beata Wawrzecka. Zaangażowane w pracę nad wystawą były również pracownice muzeum - Mariola Eckert, Jolanta Bursztynowicz i Anna Smolińska.

- Mam nadzieję – powiedziała Alicja Woźniak - że wystawa spełni oczekiwania zarówno miłośników haftu, jak i muzealników, i artystów, oraz wszystkich, którym bliska jest  polska sztuka ludowa…

Wystawa  „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie” przygotowana została w ramach obchodów 100-lecia województwa łódzkiego. Można ją zwiedzać do końca bieżącego roku. Natomiast album jest do nabycia w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym oraz w Łódzkim Domu Kultury.

Paweł Reising

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, pl. Wolności 14

Kontakt

tel. 42 632 84 40

Czynne:
wtorek-niedziela 10-18
Sprzedaż biletów do 30 minut przed zamknięciem.
We wtorki wstęp bezpłatny.

Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.