W piątek 31 maja 2019 roku Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wypełniło się licznie przybyłymi gośćmi. Przyczyną bardzo dużego zainteresowania było uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”.
Nazwę wystawy zaczerpnięto z książki wydanej przez Łódzki Dom Kultury, która kilka tygodni temu otrzymała nagrodę „Złoty Ekslibris” dla najlepszego wydawnictwa albumowego województwa łódzkiego 2018 roku. Jej autorka, Alicja Woźniak, jest pracownikiem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Ona również pełniła rolę kustosza wystawy, której scenariusz został oparty na układzie książki.Dyrektor Muzeum prof. dr hab. Ryszard Grygiel podkreślił zaangażowanie swojej pracownicy w tematykę haftu ludowego, który, jak stwierdził, jest jej konikiem. Natomiast ona podziękowała wielu osobom i placówkom muzealnym, które pomagały w przygotowaniu książki oraz wystawy. Podkreśliła też pięcioletnią, znakomitą współpracę z Łódzkim Domem Kultury, a zwłaszcza Danutą Wachowską, kierowniczką Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu w tej placówce.
Na wernisaż przybyły twórczynie ludowe w strojach sieradzkich – Aleksandra Adamas, Kazimierza Balcerzak, Grażyna Kwapisz; w strojach łowickich - Terasa Foks, Teresa Jabłońska, Genowefa Madanowska; oraz strojach opoczyńskich – Halina Benderz i Anna Kołodziejczyk. Przy ich pomocy Alicja Woźniak przedstawiła zebranym charakterystyczne elementy haftu ludowego współczesnego, a także dawnego.
- Założeniem wystawy – stwierdziła pani Alicja - jest popularyzacja i propozycja nowego czytania haftów regionalnych wśród wszystkich pokoleń mieszkańców województwa łódzkiego. Wzornik to historyczne przypomnienie, że bogactwo dziedzictwa kulturowego i możliwości jego przetwarzania mogą stworzyć nową jakość we współczesnym wzornictwie, w sztuce użytkowej, w projektowaniu ubrań...
I dodała, że już „Wzornik” zaczął spełniać swój cel, ponieważ studenci w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, przy pomocy prof. Doroty Sak, „coraz chętniej sięgają do niego po takie etno inspiracje”.
Na wystawie zaprezentowano dużą ilość eksponatów ze zbiorów własnych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także z Muzeum Regionalnego w Opocznie, Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz Muzeum w Łowiczu. Wszystko pięknie skomponowano i wyeksponowano w nowoczesnej, bardzo atrakcyjnej formie. Za opracowanie plastyczne całości odpowiedzialna była Beata Wawrzecka. Zaangażowane w pracę nad wystawą były również pracownice muzeum - Mariola Eckert, Jolanta Bursztynowicz i Anna Smolińska.
- Mam nadzieję – powiedziała Alicja Woźniak - że wystawa spełni oczekiwania zarówno miłośników haftu, jak i muzealników, i artystów, oraz wszystkich, którym bliska jest polska sztuka ludowa…
Wystawa „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie” przygotowana została w ramach obchodów 100-lecia województwa łódzkiego. Można ją zwiedzać do końca bieżącego roku. Natomiast album jest do nabycia w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym oraz w Łódzkim Domu Kultury.
Paweł Reising
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Kategoria
SztukaAdres
Łódź, pl. Wolności 14Kontakt
tel. 42 632 84 40Czynne:
wtorek - niedziela 10-17 (wtorek - wstęp bezpłatny)
13.30 - 14 - przerwa na dezynfekcję
Kasa biletowa czynna do godz. 16.30
Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.