Za wolność | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Za wolność

To tytuł wystawy tkaniny użytkowej przygotowanej na stulecie niepodległości. Wernisaż odbędzie się 11 XI o godz. 15. .
Dzień 11 listopada to doskonały moment, by przypomnieć sobie, że wolność jest wartością, na rzecz której powinniśmy działać w sposób aktywny i zaangażowany. Na zbiorowej wystawie „Za Wolność” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi młodzi artyści odniosą się do tego tematu za pomocą tkaniny użytkowej. 

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości możemy nie tylko powiewać sztandarem, ale także owinąć się w koc. W ślad za feministycznym esejem Carol Hanisch twórcy wystawy mówią, że to co osobiste jest polityczne. Zatem przedmioty codziennego użytku związane ze sferą naszej prywatności mogą być nośnikami zaangażowanych treści. Zaprezentowane na ekspozycji tkaniny użytkowe, koce i szale stanowią formę wypowiedzi dotyczącej zagadnień wolności i przynależności.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z motta przypisywanego Joachimowi Lelewelowi: „w imię Boga za naszą i waszą wolność”. Nasz stosunek do wolności ma nie tylko istotne znaczenie w twórczości artystycznej, ale przede wszystkim – jest elementem kształtującym tożsamość.
– W obliczu zmian zachodzących we współczesnym świecie i rosnących nastrojów nacjonalistycznych szczególnie ważne jest, by nie zapominać, że nie ma wolności bez solidarności – zauważa kuratorka wystawy Józefina Chętko. Nie bez znaczenia pozostaje też miejsce, w którym wybrzmiewa pytanie o wolność. Dla twórców wystawy kluczowy jest kontekst Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które jest przestrzenią publiczną, miejscem spotkań, ale także dawną fabryką, co pozwala z kolei zapytać o zmiany kulturowe związane z pracą i rolą kobiet w społeczeństwie.

W wystawie biorą udział studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przygotowujący swoje projekty w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej pod kierunkiem dr Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej oraz w Pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu przy wsparciu Jakuba Stępnia Hakobo. Opiekę nad ekspozycją objęła Józefina Chętko, działająca w Berlinie artystka, kuratorka i członkini kolektywu Lou Cantor.

Artyści: Patrycja Adamczyk, Emilia Biernacka, Róża Biłko, Halyna Boyko, Lou Cantor, Anna Dauenhauer, Julia Dutkiewicz, Ewelina Figarska, Tomasz Frasoński, Katarzyna Grzonka, Paulina Grzybowska, Marta Jankowska, Aga Kalińska, Dominika Krogulska-Czekalska, Karolina Kuźmińska, Adam Lipman, Aleksandra Milewska, Zuzanna Milewska, Magda Miszczak, Lisa Palm, Slavs and Tatars, Jakub Stępień Hakobo, Michalina Sumińska, Anna Szalak, Igor Szwach, Weronika Walisiewicz, Marlena Wiśniewska, YGRG (Dorota Gawęka i Egle Kulbokaite). Lista będzie rozszerzać się w czasie trwania wystawy.