Zaginieni na Grand Press Photo | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Zaginieni na Grand Press Photo

Karolina Jonderko, studentka fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej, zdobyła I nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2013 w kategorii "Ludzie" - fotoreportaże. Jurorzy docenili jej projekt "Zaginieni".
Karolina Jonderko, studentka fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej, zdobyła I nagrodę w konkursie Grand Press Photo w kategorii "ludzie" - fotoreportaże. Jej projekt "Zaginieni" miał premierę w warszawskiej galerii Skwer. Zdjęcia zaginionych zostały wyretuszowane tak, by widać było czas, który minął od zaginięcia. – Jednej z osób nie ma 17 lat, więc jej zdjęcie jest już bardzo niewyraźne – mówi artystka. – To metafora, bo ludzka pamięć zaciera obrazy.
 
Zdjęciom prezentowanym na wystawie towarzyszy zeszyt z listami rodzin do osób zaginionych. – To bardzo, bardzo intymne listy, ale chodzi o to, by zagłębić się w problem, który jest bagatelizowany przez społeczeństwo – tłumaczy artystka.
 
"Co roku polska policja odnotowuje ponad 15 tys. przypadków zaginięć. Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby, nie może sobie wyobrazić, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując między poczuciem straty a nadzieją. Często zostawiają pokoje zaginionych nienaruszone – licząc, że oni pewnego dnia powrócą. Z pomocą Fundacji Itaka autorka fotoreportażu odnalazła rodziny, które zgodziły się wziąć udział w projekcie. Odwiedziła 16 pustych pokoi. Na zdjęciach pokazuje zatrzymaną prywatność; czas, który stanął w miejscu; odbicie osoby, której losu nie znamy. Projekt ma wymiar interwencyjny, prewencyjny i uświadamiający" - czytamy na stronie internetowej konkursu o nagrodzonym projekcie Karoliny Jonderko.  
 
Agata Grzybowska, także studentka fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej, dostała II nagrodę w kategorii "Fotocast" w konkursie Grand Press Photo za "Zabić geja".

2013

Kategoria

Sztuka