Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych po raz kolejny zainauguruje festiwalowy korowód. 32. edycja festiwalu organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi rusza 25 III.
Warlikowski, Klata, Kalwat, Bogajewska, Roszkowski, Urbański, Karolak, Skrzywanek, Tomaszewski, Borczuch. Kilkadziesiąt wydarzeń - spektakle, prapremiera, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, Pokazy Mistrzowskie i Plebiscyt Publiczności, w którym wybierzecie najlepszy spektakl, aktorkę i aktora… 25 marca w Teatrze Powszechnym w Łodzi rozpocznie się wielkie święto teatru!Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju i pierwszy festiwal teatralny powołany do życia po 1989 roku.
„Szanowni Państwo,
Przed nami XXXII edycja Festiwalu - nietypowa, bo odbywa się w czasie, kiedy przy Legionów 21 trwa największa w historii Teatru Powszechnego w Łodzi modernizacja. Przed nami rysuje się piękna perspektywa nowoczesnego budynku, który posłuży kolejnym pokoleniom, ale na razie obydwie nasze sceny są wyłączone z użytku na niemal dwa lata. Nasze spektakle gramy na scenach tymczasowych. W tych nowych warunkach musieliśmy również odnaleźć się, przygotowując dla Państwa tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Docierało do mnie wiele pytań i obaw, czy w tym roku - w związku z przebudową budynku - Festiwal się odbędzie? Czy się uda? Z wielką przyjemnością potwierdzam, że tak. Bardzo się cieszę, że wszystkie moje teatralne podróże i poszukiwania przełożyły się na program tej edycji, na którą zaprosimy Państwa od 25 marca.
Za nami wiele godzin rozmów, poszukiwań rozwiązań, wizji lokalnych, negocjacji, spotkań, analiz riderów technicznych, planów… Pod każdym względem w tym roku jest to nieporównywalnie większe niż zwykle wyzwanie, ale i wielka satysfakcja, że będziemy spotykać się już trzydziesty drugi raz. Bardzo dziękuję wszystkim Ludziom i Przyjaciołom Teatru za otwartość serc i umysłów oraz mądre kompromisy, dzięki którym spotkamy się podczas tej edycji Festiwalu. Pokazało mi to po raz kolejny, jak ważny dla nas wszystkich jest Festiwal. Za to pięknie dziękuję i kłaniam się Państwu.
Na festiwalowe wydarzenia i spektakle zapraszamy Państwa na naszą scenę tymczasową w Pieter Smit oraz na prezentacje w Expo Łódź, które jest Partnerem Strategicznym tej edycji.
Każdej odsłonie Festiwalu towarzyszy myśl, która jest pretekstem do dyskusji. W tym roku taką myślą jest „Wolność w Teatrze?”. Mam nadzieję, że skłoni nas do rozmów o szeroko pojętej wolności. No właśnie - co oznacza wolność we współczesnym teatrze? Czy współczesny polski teatr jest wolny i czy my jesteśmy wolni we współczesnym teatrze? Nie ukrywam, że do tej refleksji zainspirowała mnie też sytuacja Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, który kolejne miesiące trwa w stanie impasu. Teatr ma dyrektora, który wygrał konkurs, ale jednocześnie go nie ma, ponieważ urząd marszałkowski nie chce go powołać. Jest wolny i niezależny, a naraz bezbronny i zależny.
Problemowi wolności w teatrze, jak i wolności w ogóle, można by poświęcić kolejne setki stron rozważań, nigdy nie wyczerpując tematu. Nie roszczę sobie takich ambicji - chciałabym jedynie postawić kilka pytań o tę sferę, z którą w teatrze mierzymy się codziennie.
Wolność a polityka?
Wolność a cenzura ekonomiczna?
Wolność a krytyka teatralna?
Wolność a ideologia?
Wolność a etos ludzi teatru?
Wolność a współczesny model teatru?
Wolność tworzenia a oczekiwania?
Zapraszam Państwa do dyskusji. Zapraszam Państwa na XXXII Festiwal - do spotkania w teatrze!”
Ewa Pilawska
dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi
dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Co w programie XXXII Festiwalu?
„Kofman. Podwójne wiązanie” z Mają Ostaszewską i Jackiem Poniedziałkiem na inaugurację XXXII Festiwalu
- Tę edycję zainauguruje 25 marca Nowy Teatr w Warszawie spektaklem „Kofman. Podwójne wiązanie” w reżyserii Katarzyny Kalwat, opowiadającym o francuskiej filozofce, która – mimo imponującego dorobku – nigdy nie zdobyła należnego sobie miejsca w gronie najwybitniejszych postaci światowej filozofii. To historia o kobiecie, jej pozycji w męskocentrycznym systemie i próbie wprowadzenia kobiecej perspektywy – zapowiada Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Kwiecień: rapowana „Antygona”, Teatr Narodowy Jana Klaty…
- W kwietniu zagramy aż 6 tytułów. Zaczniemy od rapowanego musicalu z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, czyli „Antygony” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, antycznej tragedii Sofoklesa przełożonej na współczesny język, aby opowiedzieć o buncie i konfliktach. Zapraszamy 9 i 10 kwietnia. Dzień później, w sobotę 11 kwietnia, obejrzymy „Termopile polskie” w reżyserii Jana Klaty. To pierwsza premiera Jana Klaty po objęciu przez artystę dyrekcji sceny narodowej we wrześniu 2025, a zarazem premiera w roku 260-lecia Narodowej Sceny. Jan Klata sięga do dramatu Tadeusza Micińskiego, przygląda się polskim mitologiom i temu, w jaki sposób sami na siebie patrzymy. To spektakl, którego ze względów technicznych nie bylibyśmy w stanie przenieść do Łodzi, dlatego na ten Pokaz Mistrzowski wybierzemy się z festiwalową publicznością do Teatru Narodowego w Warszawie – mówi Ewa Pilawska.
…„Grupa krwi” i „Uroczystość”, czyli rodzinne traumy i tajemnice….
- 17 i 18 kwietnia zaprosimy Państwa na „Grupę krwi” Anny Wakulik w reżyserii Wojciecha Urbańskiego – spektakl Teatru Ateneum w Warszawie. 25 i 26 kwietnia zagramy natomiast „Uroczystość” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie. Punktem wspólnym dla tych dwóch przedstawień jest motyw rodzinnej tajemnicy, ukrytej traumy, która, gdy wychodzi na jaw, kompletnie burzą powierzchowny porządek – zaznacza dyrektorka artystyczna Festiwalu.
Spektakle XXXII Festiwalu - od lewej od góry: „Grupa krwi”, reż. W. Urbański (Teatr Ateneum w Warszawie); „Uroczystość”, reż. M. Bogajewska (Teatr Ludowy w Krakowie); „U mnie wszystko w porządku”, reż. C. Tomaszewski (Teatr Studio w Warszawie); „Piramida zwierząt”, reż. M. Borczuch (Narodowy Stary Teatr w Krakowie)
…oraz protest kielecki i próba pogodzenia się z największą stratą
- W kwietniu (21 i 22 kwietnia) zaprosimy Państwa również na „Protest kielecki. Do kogo należą Kielce?” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach odwołuje się do rewolucji mieszkaniowej w Kielcach w latach 90., stawiając pytania o etyczność działań i nadużywanie władzy. Z kolei 27 kwietnia pokażemy „U mnie wszystko w porządku” – bardzo osobisty spektakl Cezarego Tomaszewskiego, który mówi o próbie poradzenia sobie ze śmiercią najbliższej osoby w wyniku kryzysu suicydalnego. To niezwykle ważny głos – podkreśla Pilawska.
Krzysztof Warlikowski; spektakl „Europa” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie)
Pokaz Mistrzowski: „Europa” według Wajdiego i Warlikowskiego
- 8 i 9 maja na Festiwalu zagramy „Europę”, najnowszy spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, który miał premierę w tym roku. Warlikowski sięgnął po tekst laureata Europejskiej Nagrody Dramaturgicznej Wajdiego Mouawada, aby postawić pytania o dziedziczenie traumy, której spadkobiercami jesteśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy byliśmy uwikłani w historię jako oprawcy czy ofiary. Prezentacjom „Europy” będzie towarzyszyć panel dyskusyjny „Fenomen teatru Krzysztofa Warlikowskiego”, w którym udział wezmą osoby i autorytety od dawna współpracujące z artystą i komentujące jego twórczość – mówi Ewa Pilawska.
„Piramida zwierząt” w Narodowym Starym Teatrze
- 30 maja wybierzemy się na „Piramidę zwierząt” w reżyserii Michała Borczucha do Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Spektakl nawiązuje do rzeźby Katarzyny Kozyry, a przez to w oczywisty sposób do nurtu sztuki krytycznej, która formowała się w słynnej “Kowalni” Grzegorza Kowalskiego. Kolejne części spektaklu prowadzą do refleksji: do czego i komu w zasadzie potrzebna jest sztuka? Równie ważne są pytania o wolność – w kontekście zmian, które zaszły na przestrzeni czasu od lat 90. do dziś. Czy potrafimy korzystać z naszej wolności i co wolność dziś oznacza? – pyta Ewa Pilawska.
Prapremiera komedii Juliusza Machulskiego w reżyserii Tomasza Karolaka
- Ostatnim akcentem Festiwalu będzie prapremiera komedii napisanej przez Juliusza Machulskiego specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii. Juliusz Machulski eksploruje temat rodziny. Międzypokoleniowe spotkanie podejmuje szereg wątków, w tym związanych z ksenofobią i homofobią, negatywnych emocji uwarunkowanych uprzedzeniami, stereotypami i historycznymi traumami. Czy trzy pokolenia i trzy różne światy są w stanie się zrozumieć? Czy potrafimy żyć w symbiozie? Spektakl reżyseruje Tomasz Karolak, właśnie rozpoczynamy próby. Prapremierze będzie towarzyszyć dyskusja „Machulski dobrem narodowym? Fenomen komedii Juliusza Machulskiego” – zapowiada Pilawska.
Po wszystkich pierwszych festiwalowych prezentacjach odbędą się spotkania twórców z widzami.
Sprzedaż biletów na XXXII Festiwal rozpocznie się w środę 11 marca 2026 o godzinie 12 – równocześnie w kasie biletowej w Pieter Smit (scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi – ul. Nowogrodzka 2b), online oraz w biletomacie w Galerii Łódzkiej.
W plebiscycie publiczności widzowie tradycyjnie wybiorą najlepszy spektakl, najlepszą aktorkę i najlepszego aktora.
Szczegółowe informacje na temat Festiwalu znajdują się na stronie: https://powszechny.pl/pl/festiwal
Program:
25 marca (środa) o 19:30
Janusz Margański, Monika Muskała, "KOFMAN. PODWÓJNE WIĄZANIE", reżyseria: Katarzyna Kalwat
Nowy Teatr w Warszawie w koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II
Miejsce prezentacji: Expo Łódź, Al. Politechniki 4
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
9 kwietnia (czwartek) o 19:00
Sofokles/Bisz, "ANTYGONA", reżyseria: Jakub Roszkowski
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
10 kwietnia (piątek) o 19:00
Sofokles/Bisz, "ANTYGONA", reżyseria: Jakub Roszkowski
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
11 kwietnia (sobota) o 16:00
Tadeusz Miciński, "TERMOPILE POLSKIE", reżyseria: Jan Klata
Teatr Narodowy w Warszawie
Spektakl prezentowany w Teatrze Narodowym w Warszawie. Cena biletu obejmuje przejazd autokarem z Łodzi do Warszawy oraz powrót z Warszawy do Łodzi.
Odjazd do Warszawy: wyjazd 11 kwietnia 2026 o godzinie 13:00 z parkingu przy Manufakturze (od strony ulicy Jana Karskiego). Powrót do Łodzi - wyjazd spod Teatru Narodowego w Warszawie nastąpi po przedstawieniu i spotkaniu z twórcami (spektakl trwa 3 godziny 5 minut, w tym jedna przerwa).
17 kwietnia (piątek) o 19:00
Anna Wakulik, "GRUPA KRWI", reżyseria: Wojciech Urbański
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
18 kwietnia (sobota) o 19:00
Anna Wakulik, "GRUPA KRWI", reżyseria: Wojciech Urbański
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
21 kwietnia (wtorek) o 19:00
Julia Nowak, Jakub Skrzywanek, "PROTEST KIELECKI. DO KOGO NALEŻĄ KIELCE", reżyseria: Jakub Skrzywanek
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
22 kwietnia (środa) o 19:00
Julia Nowak, Jakub Skrzywanek, "PROTEST KIELECKI. DO KOGO NALEŻĄ KIELCE", reżyseria: Jakub Skrzywanek
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
25 kwietnia (sobota) o 19:00
Thomas Vinterberg, Mogens Rukov, "UROCZYSTOŚĆ", reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Teatr Ludowy w Krakowie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
26 kwietnia (niedziela) o 19:00
Thomas Vinterberg, Mogens Rukov, "UROCZYSTOŚĆ", reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Teatr Ludowy w Krakowie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
27 kwietnia (poniedziałek) o 19:00
Norbert Bajan, "U MNIE WSZYSTKO W PORZĄDKU", reżyseria: Cezary Tomaszewski
Teatr Studio w Warszawie
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Expo-Łódź (Łódź, Al. Politechniki 4)
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
8 maja (piątek) o 19:00
"EUROPA", na podstawie "Przysięgi Europy" Wajdiego Mouawada, reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Nowy Teatr w Warszawie w koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II
Miejsce prezentacji: Expo Łódź, Al. Politechniki 4
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
9 maja (sobota) o 13:00
Panel dyskusyjny - "Fenomen teatru Krzysztofa Warlikowskiego"
9 maja (sobota) o 19:00
"EUROPA", na podstawie "Przysięgi Europy" Wajdiego Mouawada, reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Nowy Teatr w Warszawie w koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II
Miejsce prezentacji: Expo Łódź, Al. Politechniki 4
30 maja (sobota) o 16:00
Mateusz Górniak, "PIRAMIDA ZWIERZĄT", reżyseria: Michał Borczuch
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Spektakl prezentowany w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Cena biletu obejmuje przejazd autokarem z Łodzi do Krakowa oraz powrót z Krakowa do Łodzi. Szczegółowe informacje dotyczące przejazdów zostaną opublikowane na stronie internetowej w późniejszym terminie.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
Część pozakonkursowa:
Juliusz Machulski, "MECZYCHO", reżyseria: Tomasz Karolak
Prapremiera Teatru Powszechnego w Łodzi
Miejsce prezentacji: Scena tymczasowa Teatru Powszechnego w Łodzi w Pieter Smit, Łódź, ul. Nowogrodzka 2b
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.
+ "Machulski dobrem narodowym? Fenomen komedii Juliusza Machulskiego" - panel dyskusyjny
Galeria Mistrzów Plakatu Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (autorami plakatów byli dotychczas między innymi Waldemar Świerzy, Rafał Olbiński, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Michał Batory, Andrzej Pągowski, Stanisław Fijałkowski) wzbogaciła się o kolejny plakat, którego autorem jest Józef Robakowski (artysta po raz drugi stworzył plakat dla Festiwalu). Plakat powstał na bazie cyklu prac Robakowskiego z 1981 roku - "Podanie ręki".
«Motywem do rozpoczęcia akcji „podanie ręki” była data 13 grudnia 1981 roku, czyli pierwszy dzień ogłoszenia przez nasz rząd dekretu o stanie wojennym. W naszej „rzeczywistości” był to moment kiedy wszyscy utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa. „Podanie ręki” ludziom ze mną związanym było jedynym gestem, który mogłem wtedy wykonać. Dawało mi to możliwość wiązanego kontaktu z innymi ludźmi. Oznaczyłem swoje „obrazy” kolejnymi numerami od 1-24. Powstawały one cyklicznie, tak też były powierzane przyjaciołom. Mam nadzieję, że w przyszłości kiedy przestanie obowiązywać dekret o stanie wojennym poproszę moich powierników o wypożyczenie na wystawę tych „obrazów”. Zobaczymy wtedy jaki los ludzki związany został z przedmiotem/symbolem» - napisał o cyklu sam artysta.

