Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Remont Teatru Lalek „Arlekin” zbliża się do końca, mimo że budynek przy ul. Wólczańskiej przypomina jeszcze plac budowy. Oficjalne otwarcie planowane jest na 25 października.
– Przez 10 lat staraliśmy się rozgryźć to miasto i zmienić jego oblicze – mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor Teatru Chorea i III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014.
Już plakat do spektaklu jest bardzo dobry. Tusz do rzęs nakładany szczoteczką z drutu kolczastego i oko szeroko zamknięte na prawdziwe historie kobiet. Aleksandra Listwan w monodramie Czad pokazuje teatralny dokument wysokiej próby. Przedstawienie na Małej Scenie Powszechnego wyreżyserowała Ula Kijak.
Jak wiadomo „prawie” robi wielką różnicę. O ile jednak z kwestią zrzucania ciuchów aktorka Listwan w monodramie „Czad” (premiera 28 VI) radzi sobie całkiem przyzwoicie, mniej  zadowalająco wypada w rozbierance w ujęciu metaforycznym.
dobrze jak nie za dobrze/ a nawet dobrze/ nie za mądrze/ nie zaszkodzi niepolepszenie/ jak tylko można wytrzymać/ na głupi sposób swój - napisał w jednym z wierszy Miron Białoszewski. Na sztuce Tomasza Mana w Teatrze Nowym wytrzymać można, ale jakieś polepszenie na pewno by się przydało.
Z Aleksandrą Listwan z Teatru Powszechnego rozmawia Piotr Grobliński. Aktorka przygotowała monodram "Czad", którego premiera odbyła się pod koniec czerwca na Małej Scenie.
Spektakl krakowskiego Teatru Figur zatytułowany Mglisty Billy zwyciężył w konkursie festiwalu Teatralna Karuzela. Zwycięstwo okazało się podwójne - przedstawienie doceniło też jury dziecięce.
Prawda Floriana Zellera w reżyserii Marcina Sławińskiego wyszła na jaw 31 maja 2014 (data premiery w Teatrze Powszechnym). Na-prawdę warto pójść.
RECENZJA. Pewne w tym przedstawieniu jest tylko to, że grają w nim aktorzy! Reszta to zmyślenie. I to podwójne.
Grupa zeszłorocznych absolwentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi zrealizowała swoje marzenie o założeniu własnego teatru. Jak się okazuje, ambitny cel, determinacja i współpraca pomagają pokonać takie przeszkody, jak choćby brak środków finansowych.